Dlaczego warto spożywać olej lniany?
Olej lniany jest nieocenionym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest również cennym źródłem witaminy E wykazującym działanie antyoksydacyjne oraz warunkującym prawidłowy wygląd skóry.
W oleju lnianym obecne są również sterole roślinne, które zapobiegają wchłanianiu cholesterolu w jelitach, przez co następuje zmniejszenie jego poziomu we krwi.
W oleju lnianym znajduje się także luteina, która pozytywnie wpływa na proces widzenia.
Właściwości zdrowotne
Liczne badania wykazały, że olej lniany, dzięki cennym właściwościom zdrowotnym:
- zapobiega chorobom skóry, w tym łupieżowi, łojotokowi, przeciwdziała wysuszeniu skóry i nadmiernemu łuszczeniu, zmniejsza objawy alergii skórnych (swędzenie, zaczerwienienie);
- wspomaga leczenie bezpłodności oraz schorzeń prostaty u mężczyzn;
- wspomaga przyrost tkanki mięśniowej oraz redukcję tkanki tłuszczowej;
- regeneruje błony śluzowe układu pokarmowego;
- przeciwdziała rozwojowi schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, zapobiega neuropatii nerwów u chorych na cukrzycę;
- zwiększa koncentrację uwagi oraz pamięć;
- zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia (miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), hamując agregację płytek krwi i zwiększając poziom tzw. dobrego cholesterolu. Ponadto zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego;
- warunkuje prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu, buduje bowiem tkankę nerwową mózgu dziecka.
Olej lniany ze względu na zawartość kwasów omega-3 jest także polecany osobom, które walczą z nadwagą.
Dawkowanie oleju lnianego
Codzienne spożywanie ok. 2 łyżek oleju lnianego reguluje metabolizm i przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Pozwala też pozbyć się złogów zalegających w jelitach, co powoduje poprawę samopoczucia i uczucie lekkości.
Olej lniany może być używany do sałatek, kanapek, twarogów czy gotowanych warzyw. Warto wiedzieć, że nie jest to olej do smażenia. Podczas obróbki w wysokiej temperaturze rozpadowi ulegają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a olej lniany traci wszystkie swoje właściwości zdrowotne.
W przypadku osób dorosłych zaleca się spożywanie od 2 do 4 łyżek oleju dziennie. W celach leczniczych można zwiększyć dawkę do 6-8 łyżek. Olej lniany można również podawać dzieciom i młodzieży. Najlepiej wybierać olej, który był tłoczony nie więcej niż 3 miesiące przed sprzedażą.
Należy przechowywać go w warunkach chłodniczych - pod wpływem długiej ekspozycji na światło słoneczne olej lniany traci swoje właściwości.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.