Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w ‘’JAMA Oncology” trwały 8 lat i objęły ponad milion uczestników z Europy, Azji oraz Stanów Zjednoczonych. W czasie jego przebiegu u 19 tys. osób zdiagnozowano raka płuc.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Naukowcy wzięli pod lupę dietę osób biorących udział w badaniu, skupiając się na tym, ile spożywają probiotyków i błonnika. Probiotyki znajdziemy m.in. w jogurcie naturalnym, serwatce czy kefirze. Z kolei błonnik w zbożach, owocach, warzywach oraz orzechach. Naukowcy wzięli też podczas trwania badania czynniki mogące zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór płuc, takie jak palenie tytoniu, czynniki genetyczne, pochodzenie, wiek czy otyłość. Do jakich doszli wniosków?
Zespół badaczy po przeanalizowaniu zebranych danych doszli do wniosku, że osoby które regularnie spożywają produkty bogate w błonnik mają o 17 proc. mniejsze ryzyko rozwoju raka płuc niż osoby, których dieta jest uboga w ten składnik. Z kolei regularnie sięganie po produkty bogate w probiotyki zmniejszają ryzyko tego groźnego nowotworu o 19 proc. Im większe ilości probiotyków i błonnika w diecie, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka płuc. Osoby, których dieta zawierała największe ilości tych dwóch cennych składników były aż o 33 proc. mniej narażone na tę groźną chorobę nowotworową niż ci uczestnicy, którzy nie spożywali ich prawie wcale.
Naukowcy zamierzają kontynuować badania, by w przyszłości stworzyć dietę, która będzie w stanie unicestwiać komórki nowotworowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.