Wpływ wdzięczności na zdrowie serca
Coraz liczniejsza literatura sugeruje, że odczuwanie wdzięczności może odgrywać rolę w regulowaniu reakcji układu krążenia na stres, co z kolei może zmniejszyć częstość występowania chorób układu krążenia.
Zobacz także: Trwa 20 minut. Objaw ostrzega, że zbliża się zawał
W ramach badania, którego wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie "Biological Psychology", naukowcy ocenili związek między "wdzięcznością" a zawałem serca. Próba badawcza wynosiła 912 uczestników w wieku od 35 do 86 lat. Średnia ich wieku wynosiła 57 lat.
Uczestników przebadano pod kątem zdrowia układu sercowo-naczyniowego i zapytano, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniem "mam w życiu tak wiele powodów do wdzięczności". Zapytano też, "jak bardzo czują się wdzięczni szerokiemu gronu ludzi". Każdy z uczestników przebadany został dwa razy, średni odstęp między tymi badaniami wynosił 6,7 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badacze z University of Maynooth i University of Limerick (Irlandia) analizując wyniki uznali, że istnieje związek pomiędzy wdzięcznością a reaktywnością tętna. Wyniki natomiast rzeczywiście wykazały, że u uczestników z większą predyspozycją do doceniania tego, co dobre w świecie, występowało mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się zawału serca w ciągu następnych kilku lat.
Wnioski z badania
Pozytywne konstrukty psychologiczne (optymizm, cel w życiu, pozytywne myślenie) dawno już zostały zidentyfikowane jako potencjalne niedrogie obszary interwencji, które mają pozytywny związek ze zdrowiem układu krążenia.
Zobacz także: Jeden z objawów zawału serca. Zauważysz go na skórze
Uzyskane wyniki dostarczyły kolejnych dowodów na to, że pozytywne emocje, takie jak wdzięczność, są powiązane z lepszymi wynikami zdrowotnymi, szczególnie w kontekście układu sercowo-naczyniowego - twierdzi współautor badania Brian Leavy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.