Styl życia a poziom inteligencji
Połączenia nerwowe w mózgu ulegają destrukcji wraz z rozleniwieniem jego sprawności i wiekiem. Pogarsza się także sprawność umysłowa - myślimy wolniej. Do takich zmian przyczynia się jednak nie tylko ogólna sprawność, ale także sposób żywienia i nawyki z nim związane. Które z nich pogarszają pracę mózgu?
Duże posiłki, szczególnie te, które zawierają duże ilości tłuszczów nasyconych, mogą hamować w mózgu procesy odpowiedzialne za uwalnianie dopaminy. To związek, który odpowiedzialny jest m.in. za motywację. Tłuszcze nasycone znajdują się głównie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego.
Fruktoza to cukier prosty obecny w owocach i warzywach. Zbyt duża ilość tego cukru negatywnie wpływa na pracę mózgu, spowalniając ją i utrudniając koncentrację. Jej szkodliwy wpływ można nieco złagodzić, jedząc kwasy omega-3.
Sól to nie tylko sprzymierzeniec chorób serca, podwyższonego ciśnienia i opuchlizny. Warto ją ograniczyć także ze względu na szkodliwy wpływ na mózg.
Brak ruchu. Regularny ruch jest bardzo ważny dla mięśni i mózgu. Aktywność fizyczna wspomaga organizm w produkcji białek oraz hormonów, które odpowiadają m.in. za stymulację pamięci i trenowanie spostrzegawczości. Wystarczy nawet 15 minut dziennie.
Alkohol pity w nadmiarze. Intensywne picie sprzyja nie tylko kłopotom z pamięcią, ale może także wywołać poważne zmiany, np. osłabienie różnych funkcji motorycznych i umysłowych.
Co jeść by wspomóc pracę mózgu?
Wybieraj produkty bogate w kwasy z grupy omega-3. Są one zawarte w niektórych zielonych warzywach liściastych i olejach roślinnych (np. lnianym, z pestek dyni). Można je też znaleźć - choć w znacznie mniejszych ilościach - w siemieniu lnianym, orzechach.
Ale pod względem odżywczym najbardziej wartościowym ich źródłem są produkty pochodzenia morskiego, zwłaszcza tłuste ryby żyjące w zimnych wodach oceanów - makrele, łososie, sardynki, śledzie, dorsze, tuńczyki - oraz skorupiaki zwane owocami morza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.