Jagody
W jagodach znajdziemy takie cenne elementy, jak witaminy A i C, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, i fosfor. Te leśne owoce pomagają pozbyć się toksycznych substancji z organizmu, usprawniają procesy metaboliczne, wpływają korzystnie na krążenie krwi i podnoszą odporność. Surowe jagody chronią nas przed zaparciami, natomiast soki i przeciery jagodowe świetnie sprawdzają się przy leczeniu biegunki.
Czytaj także: Popularne leki mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego
Owies
Dzięki zawartości rozpuszczalnego błonnika, jakim jest betaglukan, ziarna owsa obniżają zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, obniżając tym samym ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Regularnie spożywanie owsa wpływa korzystnie na naszą florę bakteryjną i pracę układu immunologicznego oraz reguluje poziom cukru we krwi.
Czerwona papryka
Witamina C obecna w czerwonej papryce jest silnym przeciwutleniaczem. Ten cenny składnik wzmacnia organizm, chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, uszczelnia naczynia krwionośne, opóźnia proces starzenia się organizmu, redukuje zmiany miażdżycowe i obniża ryzyko nowotworów. Znaczne ilości witaminy C znajdziemy również w dzikiej róży, czarnej porzeczce, liściach chrzanu, brukselce i natce pietruszki.
Wiśnie
Te orzeźwiające i soczyste owoce w 82 proc. składają się z wody. Poza tym są bombą witaminowo-mineralną. Stała obecność wiśni w naszej diecie poprawia przemianę materii, obniża cholesterol, łagodzi objawy stanów zapalnych, przyspiesza spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i pomaga na bezsenność.
Jogurt
Jogurt naturalny, kefir i chudy twaróg dostarczają do organizmu odpowiednią ilość wapnia. Dzięki temu wpływają korzystnie na prawidłowe krzepnięcie krwi i funkcjonowanie układu nerwowego. Najlepiej wybierać produkty nabiałowe o niskiej zawartości tłuszczu i te, które nie zawierają soli.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.