Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego i Moorfields Eye Hospital przeanalizowali dwie duże bazy danych - z AlzEye (podzbiór bazy danych INSIGHT dotyczącej osób z chorobami oczu) oraz z Biobanku (zdrowi ochotnicy).
Zastosowanie skanów oczu w medycynie
Choć wykorzystanie skanów oczu do identyfikacji oznak chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane nie jest nowością, zdolność identyfikacji choroby Parkinsona na tyle wcześnie stanowi znaczący postęp.
Technologia optycznej tomografii koherentnej (OCT) pozwala na uzyskanie szczegółowych skanów siatkówki z dokładnością do jednej tysięcznej milimetra w czasie krótszym niż minuta. Te obrazy, choć pierwotnie wykorzystywane do monitorowania zdrowia oczu, są teraz wykorzystywane do analizy o znacznie szerszym zakresie.
Wykrywanie choroby Parkinsona na wczesnym etapie może otworzyć nowe możliwości leczenia. Jak podkreślił dr Siegfried Wagner, główny badacz badań AlzEye, wczesna diagnoza pozwoli pacjentom wprowadzać zmiany w stylu życia oraz umożliwia lekarzom opóźnienie skutków zaburzeń neurodegeneracyjnych.
Znaczenie badań w kontekście choroby Parkinsona
Potencjalna obecność choroby Parkinsona wykrywana jest poprzez nieprawidłowości w warstwach siatkówki, zwłaszcza w GCIPL (wewnętrzna warstwa splotowata komórek zwojowych) i INL (wewnętrzna warstwa jądrowa). Zmniejszenie grubości tych warstw może być wskaźnikiem zwiększonego ryzyka rozwoju choroby Parkinsona.
By zrozumieć, jak wspomniane zmiany w siatkówce są powiązane z mechanizmami choroby Parkinsona w mózgu, konieczne są dalsze badania. Jedno jest pewne - w miarę jak technologia będzie się rozwijać, możliwość wczesnego wykrywania chorób stanie się nieocenionym narzędziem w rękach lekarzy i pacjentów.