Dynia. Zdrowie nie tylko jesienią
Dynia, będąca symbolem jesieni, jest również cennym składnikiem diety, który przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Jej wartość dietetyczna wynika z bogactwa składników odżywczych, takich jak witaminy A, B1, B2, B6, C, E, K, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, a także minerałów: żelazo, wapń, potas, magnez i fosfor.
Wpływ dyni na zdrowie
Dynia sprawdza się w kontekście leczenia schorzeń nerek oraz układu krążenia. Jej składniki odżywcze regulują również przemianę materii oraz obniżają poziom cholesterolu i glukozy we krwi, co oznacza, że sprawdzają się w zapobieganiu cukrzycy i chorób układu krwionośnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponadto, dynia stymuluje wydzielanie żółci, działa łagodząco i regenerująco na przewód pokarmowy oraz wątrobę, co szczególnie istotne jest dla osób borykających się z problemami trawiennymi czy wątrobowymi.
Ochrona przed nowotworami. Nie tylko płuc
Dynia, dzięki zawartości antyoksydantów, w tym beta-karotenu, który jest prekursorem witaminy A, chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Beta-karoten neutralizuje wolne rodniki, chroniąc komórki przed uszkodzeniem i zmniejszając ryzyko rozwoju nowotworów.
Witamina A odgrywa również ważną rolę w utrzymaniu zdrowia błon śluzowych dróg oddechowych, co może przyczynić się do ochrony przed rakiem płuc. Z badań wynika, że ryzyko raka płuc u palaczy spożywających spore ilości dyni jest dwukrotnie niższe niż u palaczy, których dieta jest dyni pozbawiona.
Naukowcy udowodnili również, że wysokie spożycie dyni zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi i prostaty, a jej pestek — m.in. raka żołądka i jelita grubego.
Dynia jest więc warzywem, które zasługuje na stałe miejsce w naszej diecie i z pewnością przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia oraz profilaktyki nowotworowej.