Owoce cytrusowe
Cytryna, pomarańcza i grejpfrut to produkty, które świetnie sprawdzają się w profilaktyce chorób nowotworowych. Odpowiednia dawka witaminy C obecnej w cytrusach zmniejsza ryzyko rozwoju komórek rakowych w organizmie aż o 26 proc. Poza tym kwas askorbinowy podnosi naszą odporność na bakterie i wirusy.
Warzywa liściaste
Rośliny takie jak kapusta, szpinak czy mniszek lekarski zawierają znaczne ilości beta-karotenu, czyli prowitaminy witaminy A. Ta cenna substancja chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także wpływa korzystnie na kondycję skóry i pracę narządu wzroku. Glikoglicerolipidy obecne w szpinaku pomagają obniżyć ryzyko niektórych nowotworów.
Zielone i pomarańczowe warzywa
Alfa karoten wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Związek ten znajdziemy w zielonych i pomarańczowych warzywach, takich jak marchewka, dynia, brokuły i zielona fasola. Regularnie sięganie po produkty zawierające ten karotenoid wzmacnia płuca i układ sercowo-naczyniowy, opóźnia proces starzenia się organizmu i zapobiega nowotworom.
Pomarańczowe i czerwone produkty spożywcze
Papaja, morela, czerwona papryka oraz arbuz usprawniają pracę układu immunologicznego i zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Swoje prozdrowotne właściwości zawdzięczają zawartości kryptoksantyny. Wyniki badań naukowych potwierdzają, że stała obecność tego naturalnego barwnika w naszym menu zmniejsza ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych w płucach aż o 35 proc.
Likopen
Likopen jest barwnikiem pochodzenia roślinnego, który nadaje warzywom i owocom czerwony, żółty i pomarańczowy kolor. Ten silny przeciwutleniacz nie tylko posiada właściwości antynowotworowe, ale również zapobiega schorzeniom układu krwionośnego. Żeby dostarczyć odpowiednią dawkę likopenu do organizmu, należy włączyć do diety pomidora, owoce dzikiej róży, morelę, paprykę, arbuza i melona. Najwięcej znajdziemy go w przecierach i sosach pomidorowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.