O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe, nie trzeba nikogo uświadamiać. Ten zgubny nałóg nie tylko znacznie podnosi ryzyko rozwoju raka płuc i innych nowotworów, ale także wpływa niekorzystnie na układ krążenia i może doprowadzić do uszkodzenia komórek mięśniowych i nerwowych.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Sięgając po papierosa lub przebywając w towarzystwie palaczy, dostarczamy do naszego organizmu nikotynę i wiele innych toksycznych związków chemicznych. Najlepszym sposobem na to, żeby się ich pozbyć, jest rzucenie palenia, co dla większości osób jest niezwykle trudne. Niestety nawet jeśli uda nam się wygrać z uzależnieniem, część szkodliwych substancji przez jakiś czas pozostanie w organizmie.
Żeby się ich pozbyć, warto wzbogacić swój codzienny jadłospis o produkty bogate w antyoksydanty, które pomagają usprawnić procesy metaboliczne. Poza tym przeciwutleniacze niszczą wolne rodniki, zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i spowalniają naturalny proces starzenia się organizmu, dlatego powinny znaleźć się w menu każdego z nas.
Dieta antynikotynowa powinna zawierać takie produkty jak:
- szpinak bogaty w witaminę B (kwas foliowy),
- cebula, która zawiera kwercetynę,
- marchewki i pomarańcze zawierające błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze,
- imbir, który usuwa śluz nagromadzony w oskrzelach i pomaga pozbyć się głodu nikotynowego,
- sok z grejpfruta wykazujący silne właściwości oczyszczające,
- orzechy zawierające witaminę E,
- zielona herbata, która chroni przed nowotworem płuc,
- bogate w cenną witaminę C i B5,
- kiwi, które pomaga uzupełnić niedobór witaminy A, C i E spowodowany paleniem papierosów.
Podczas procesu oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji należy również pamiętać o regularnej aktywności fizycznej i piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.