Do niedawna były uważane za zdrowszą alternatywę dla cukru. Pojawia się jednak coraz więcej badań świadczących o tym, że sztuczne słodziki mogą zwiększać ryzyko wielu problemów zdrowotnych. A te chemiczne substancje słodzące znajdziemy praktycznie wszędzie - w napojach alkoholowych, gumach do żucia, słodyczach, budyniach, sosach, dressingach, gotowych śledziach w zalewie octowej czy właśnie gazowanych napojach.
Zobacz także: Kardiolog ostrzega. Ten objaw to ostatni dzwonek
Naukowcy z Wielkiej Brytanii uważają, że sztuczne słodziki obecne w dietetycznych napojach zwiększają ryzyko rozwój chorób serca i mózgu. Badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem 400 tys. osób i odkryli, że uczestnicy pijący tego typu napoje, są bardziej narażeni na przedwczesny zgon, a sztuczne słodziki zwiększają ryzyko chorób serca aż o 40 proc.
Z kolei naukowcy w Stanach Zjednoczonych potwierdzili, że sięganie po napoje z zawartością sztucznych słodzików sprawia, że jemy więcej, a to z kolei może doprowadzić do nadwagi i otyłości, które zwiększają ryzyko wielu schorzeń - również nowotworów. Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach ''Cell Metabolism''. Według Amerykanów już sam słodki smak powoduje wyrzut hormonu, który obniża ilość cukru we krwi, co w konsekwencji powoduje, że czujemy się głodni, więc zaczniemy dostarczać do organizmu dodatkowe kalorie.
Zobacz także: Niszczy tarczycę, zwiększa ryzyko groźnego nowotworu
Szkodliwości słodzików postanowili przyjrzeć się również naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych we Francji. Badacze przeanalizowali dane ponad 102 tys. dorosłych osób, które dotyczyły tego, ile słodzika w diecie występuje każdego dnia u uczestników badania. Naukowcy uwzględnili również płeć badanych osób, ich masę ciała, aktywność fizyczną, wzrost, wykształcenie, wiek, a także ewentualne nałogi, jak np. palenie tytoniu. Ważna była również ocena ich stanu zdrowia – badacze wzięli pod uwagę takie choroby jak cukrzyca oraz występowanie nowotworów w rodzinie. Francuzi na tej podstawie stwierdzili, że osoby spożywające sztuczne słodziki mają wyższe ryzyko zachorowania na raka.