Zapalenie mięśnia sercowego to poważne schorzenie, które może prowadzić do uszkodzenia serca. Podczas rozwoju ZMS stan zapalny atakuje naczynia serca, komórki i naczynia mięśnia sercowego oraz śródmiąższe otaczające serce. Do przyczyn pojawienia się choroby możemy zaliczyć m.in. infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, pasożyty, choroby autoimmunologiczne, zażywanie niektórych leków i środków odurzających oraz powikłania po COVID-19.
Główne rodzaje ZMS to przewlekłe, ostre i piorunujące zapalenie mięśnia sercowego. Ostre zapalenie mięśnia sercowego objawia się w sposób najbardziej łagodny i ustępuje po kilku tygodniach lub miesiącach, dlatego może uśpić naszą czujność. Przewlekłe ZMS jest specyficzną dolegliwością. Ciężko stwierdzić, kiedy zaczęło się rozwijać i czym jest spowodowane, a jego najczęstszym powikłaniem jest niewydolność serca. Z kolei piorunujące zapalenie mięśnia sercowego szybko postępuje i może wywołać wstrząs kardiogenny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
ZMS objawia bólem w obrębie klatki piersiowej (najczęściej za mostkiem), który promieniuje do szyi i lewego barku. Dolegliwość często staje się bardziej dokuczliwa, kiedy chory leży na plecach. Kolejny symptomem jest tachykardia, czyli przyśpieszona akcja serca. Inne objawy zapalenia mięśnia sercowego to: duszności, opuchlizna pobudzi i kostek, gorączka, oraz bóle mięśni i stawów. Jak się okazuje, ZMS - podobnie jak wiele innych schorzeń - może wysyłać nietypowe sygnały, dlatego postawienie trafnej diagnozy nie jest łatwe.
Zobacz także: To pierwszy objaw zawału serca. Zwróć uwagę na stopy
W celu rozpoznania choroby wykonuje się EKG, badanie laboratoryjne, RTG klatki piersiowej, rezonans magnetyczny i biopsję endomiokardialną. Dzięki badaniu EKG, lekarz jest w stanie zauważyć uszkodzenie mięśnia sercowego i upośledzenie jego kurczliwości. Echokardiogram jest nieinwazyjną techniką, która ułatwia medykom rozpoznanie groźnego ZMS.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.