Morwa biała zawiera cenny związek o nazwie DNJ. Substancja ta hamuje proces rozkładania się skrobi na cukry proste, przez co obniża ryzyko hiperglikemii. W morwie znajdziemy także kwercetynę, która dba o prawidłowy metabolizm węglowodanów i chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dzięki temu spożywanie morwy białej zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2. Ze względu na jej prozdrowotne działanie, lekarze i dietetycy polecają morwę diabetykom.
Morwa biała wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, przez co sprawdza się w profilaktyce miażdżycy, obniżając stężenie złego cholesterolu LDL we krwi. Ta odmiana morwy może również zapobiegać rozwojowi komórek nowotworowych w organizmie.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
To nie koniec listy zdrowotnych walorów morwy białej. Jej owoce są bogatym źródłem pektyn, które wpływają korzystnie na nasze jelita. Z kolei zawarte w morwie garbniki działają pozytywnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Osoby cierpiące na wrzody żołądka i dwunastnicy powinny koniecznie pić przed posiłkami wywar na bazie liści morwy.
Napar z morwy białej pomoże też na objawy grypy i przeziębienia, takie jak kaszel, ból gardła i gorączka. Alkaloidy znajdujące się w liściach i korze tej rośliny wykazują silne właściwości antywirusowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Kolejną zaletą morwy białej jest zawartość cennych witamin z grupy B. Witamina B1 poprawia samopoczucie, ryboflawina odpowiada za produkcję czerwonych krwinek i wpływa korzystnie na narząd wzroku, natomiast pirydoksyna dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.