Pewna dziewczyna po zważeniu się i zobaczeniu na wadze ponad 110 kg (243 funty) postanowiła wypróbować nowy sposób na odchudzanie, który zdobywa popularność w mediach społecznościowych. Przygotowała napój z płatków owsianych, wody i limonki, dodając do mieszanki odrobinę cynamonu. Po zblendowaniu składników wypiła powstały koktajl, oceniła jego smak i zadeklarowała, że będzie dokumentować i udostępniać postępy swojej diety opartej na piciu tego właśnie napoju.
Jej wideo z hashtagiem #oatzempicdrink szybko zyskało popularność na TikToku osiągając ponad 5 milionów wyświetleń. Również inne filmy dotyczące tego odchudzającego napoju przyciągają uwagę milionów widzów, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym trendem. Niebezpiecznym trendem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest oatzempic?
#oatzempicdrink to trend polegający na piciu drinku odchudzającego, tzw. "oatzempic". Nazwa łączy w sobie odniesienie do owsa, będącego jednym ze składników, z nawiązaniem do Ozempicu - leku na cukrzycę popularnego również jako środek wspomagający odchudzanie.
Chociaż w przypadku "oatzempicu" nie mówimy o żadnych lekach na receptę, niektórzy użytkownicy TikToka twierdzą, że mieszanka owsa, wody i soku z limonki może pomóc stracić do 40 funtów (ok. 18 kg) w zaledwie dwa miesiące.
Eksperci są jednak sceptyczni co do takich obietnic i ostrzegają przed trendami, które "dają możliwość" szybkiej utraty wagi.
Eksperci ostrzegają przed "odchudzającym drinkiem"
Lisa Valente, dietetyk i redaktor ds. żywienia w Healthline, określa wspomniany trend jako "sprytny marketing bez rzeczywistych podstaw". Zwraca uwagę, że mieszanka owsiana to nie to samo co leki na receptę i może promować niezdrowe zachowania żywieniowe oraz być niebezpieczna z punktu widzenia odżywiania i nauki.
Inna dietetyk Maggie Evans uważa tę metodę za "ekstremalny środek". Ekspertka do spraw żywienia przypomina, że podobne diety, jak oczyszczająca Master Cleanse czy posty na wodzie, mogą dać krótkotrwałe efekty w odchudzaniu, ale nie są zdrowe ani trwałe. Endokrynolog Avantika Waring ostrzega przed efektem jo-jo po zakończeniu diety "oatzempic" i wskazuje, że ciągłe tracenie i przybieranie na wadze może utrudniać utrzymanie zdrowej wagi.
Czytaj więcej: Zdradził sekret formy Ronaldo. Tak wygląda jego dieta.
Napój "oatzempic" nie dostarcza wielu ważnych składników odżywczych, takich jak białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały.
Eksperci podkreślają, że istnieją bezpieczniejsze i zdrowsze sposoby na utratę wagi. Polegają one na drobnych zmianach w diecie, a nie eliminowaniu całych grup produktów