Zdaniem ekspertów z American Cancer Society jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów raka przełyku jest problem z przełknięciem pokarmu. Jeżeli trudność z połykaniem pojawia się rzadko, nie powinniśmy panikować. Natomiast jeśli nieustannie czujemy, że w naszym przełyku utkwił jakiś fragment jedzenia, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dysfagia, czyli zaburzenie połykania w wielu przypadkach jest wywołane rozwijającym się guzem. Jak wynika z danych zgromadzonych przez American Cancer Society, komórki nowotworowe w przełyku cztery razy częściej rozwijają się u mężczyzn niż u kobiet.
Do czynników ryzyka tego rodzaju raka można zaliczyć m.in.: wiek, nałogowe palenie papierosów, regularne sięganie po alkohol, otyłość, niewłaściwą dietę, jadłospis bogaty w ostre przyprawy i niedobór składników mineralnych. Na wystąpienie nowotworu przełyku są narażone również osoby cierpiące na zespół Plummera-Vinsona lub obciążone genetycznie. Poza problemami z połykaniem do objawów raka przełyku zaliczamy takie dolegliwości jak ból odczuwalny podczas przełykania, ból w nadbrzuszu, bóle zamostkowe, wymioty, nudności, utrata łaknienia, uporczywy kaszel i chrypka.
Symptomem tej poważnej choroby może być także przewlekłe zmęczenie, krwawienie z przewodu pokarmowego czy widoczny spadek masy ciała niezwiązany ze zmianą diety, intensywnymi treningami, ciężką pracą fizyczną czy zażywaniem niektórych leków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.