Jaka żywność jest łatwostrawna?
Pokarmy, które nasz układ trawienny przetwarza z najmniejszym wysiłkiem, zwykle zawierają niewiele błonnika i tłuszczu. Charakteryzują się również łagodnością smaku. Produkty miękkie, łatwe do rozgryzienia i połknięcia, są zdecydowanie bardziej strawne niż suche, twarde lub "żylaste".
Oto kluczowe grupy łatwostrawnej żywności:
1. Produkty z białej mąki. Zazwyczaj zaleca się zwiększanie spożycia błonnika, jednak w obliczu problemów trawiennych, warto tymczasowo przejść na pokarmy bogate w łatwiej przyswajalne składniki. Produkty z rafinowanych zbóż, takie jak biały ryż, biały chleb i białe makarony, które zostały pozbawione błonnika, mogą okazać się doskonałym wyborem podczas doświadczania dyskomfortu trawiennego.
2. Obrane owoce lub owoce z puszki. Owoce o niższej zawartości błonnika, takie jak dojrzałe banany czy melony lub te pozbawione skórki, na przykład jabłka i gruszki, mogą być łatwiejsze do strawienia. Miękkie owoce, takie jak duszone śliwki czy brzoskwinie z puszki, są również dobrym wyborem. Pod warunkiem, że unikasz tych zatopionych w syropie!
3. Dobrze ugotowane warzywa. Surowe warzywa mogą sprawiać trudności trawienne, w przeciwieństwie do warzyw ugotowanych. Proces gotowania sprawia, że warzywa stają się bardziej miękkie, a ich składniki, takie jak skrobia, łatwiej dostępne dla enzymów trawiennych. Wśród łatwostrawnych warzyw znajdują się dobrze ugotowane cukinia, dynia (bez nasion), szpinak, ziemniaki (bez skórek), fasolka szparagowa, buraki oraz marchew.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
4. Miękkie białka. Białka zwierzęce, chociaż nie zawierają błonnika, mogą być trudne do strawienia, gdy są twarde, żylaste lub tłuste. Preferujmy więc miękkie, łatwe do pogryzienia białka o niskiej lub umiarkowanej zawartości tłuszczu (takie jak jajecznica i chude mięso mielone). Dobrą alternatywą są również roślinne źródła białka, takie jak gładkie masła orzechowe i delikatnie przyrządzone tofu.
5. Zupy, koktajle i purée (warzywne i owocowe). Modyfikacja tekstury, na przykład przez blendowanie, może ułatwić przetwarzanie pokarmów przez układ trawienny, nawet jeśli nie zmienia ich zawartości błonnika. Taka forma przygotowania żywności może sprawić, że będzie ona łagodniejsza dla przewodu pokarmowego.
Zobacz także: Pij, nie żałuj sobie. W jelitach działa jak odkurzacz
Włączenie wymienionych grup pokarmów do diety w momentach trawiennego dyskomfortu może znacząco przyczynić się do ulgi i przyspieszyć proces powrotu do pełni zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.