Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęstszych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, które dotyka około 40 proc. dorosłej populacji na całym świecie. Jest to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest zbyt wysokie i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.
Wpływ probiotyków na ciśnienie krwi
W ramach eksperymentu naukowcy przeprowadzili testy na myszach, które miały podwyższone ciśnienie krwi w wyniku picia wody z dodatkiem fruktozy. Gryzonie podzielono na cztery grupy. Pierwsza z nich piła wodę z fruktozą i otrzymywała sól fizjologiczną, druga grupa piła wodę z fruktozą i otrzymywała bakterie B. lactis, trzecia piła wodę z fruktozą i otrzymywała bakterie L. rhamnosus, a czwarta (kontrolna) grupa miała dostęp tylko do czystej wody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badacze przez 16 tygodni (co miesiąc) mierzyli ciśnienie krwi myszom. Okazało się, że myszy, które otrzymały bakterie Bifidobacterium lactis lub Lactobacillus rhamnosus, miały znacznie niższe ciśnienie krwi niż myszy, które nie otrzymały probiotyków. Gryzonie, które były karmione fruktozą i nie były leczone probiotykami, nadal miały wysokie ciśnienie krwi.
Dalsze badania
Naukowcy planują przeprowadzenie dużego badania klinicznego, tym razem na ludziach, aby ocenić, czy ochronne działanie probiotyków w zakresie regulacji ciśnienia krwi dotyczy także populacji ludzkiej. Na ten moment uważają, że "probiotyki stanowią obiecującą drogę w medycynie prewencyjnej dla układu sercowo-naczyniowego".
- Zgromadzone dowody potwierdzają przeciwnadciśnieniowe działanie probiotyków i probiotycznej sfermentowanej żywności, zarówno w eksperymentach in vitro, jak i in vivo. Wierzymy więc, że spożycie żywności probiotycznej będzie dobrym uzupełnieniem tradycyjnego leczenia nadciśnienia – zauważył współautor badania prof. Jun Li z City University of Hong Kong.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.