Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik | 
aktualizacja 

Odór zdradza chorobę. Objawy potęgują niektóre produkty

0

Zapach naszego potu zależny jest od czynników hormonalnych, diety i stanu zdrowia. O ile "octowy" zapach potu bywa skorelowany z cukrzycą, o tyle rybny zapach potu świadczy o chorobie dużo rzadszej. Czy da się ją wyleczyć? I jak poradzić sobie z wynikającym z niej rybnym zapachem?

Odór zdradza chorobę. Objawy potęgują niektóre produkty
Rybi zapach zwiastuje groźną chorobę (Getty Images, mutlu bir kare)

Trimetyloaminuria - zespół rybiego odoru

Objawy trimetyloaminurii obejmują wydzielanie charakterystycznego, silnego zapachu ryby z oddechu, potu i moczu. To rzadka genetyczna choroba metaboliczna, która częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn i której objawy mogą pojawić się zarówno tuż po narodzinach, jak i dopiero w okresie dorastania. Do jej wystąpienia konieczne jest odziedziczenie nieprawidłowych genów po obojgu rodzicach.

Trimetyloaminuria może mieć negatywny wpływ na jakość życia pacjentów, prowadząc do ostracyzmu, utraty pewności siebie i trudności w relacjach interpersonalnych.

Na czym polega trimetyloaminuria?

Trimetyloaminuria pojawia się wtedy, gdy organizm boryka się z defektem enzymu FMO3 (monooksygenazy zawierającej flawinę), odpowiedzialnego za przekształcenie trimetyloaminy (TMA) i wydalenie jej z organizmu.

Trimetyloamina (TMA) jest organicznym związkiem chemicznym, występującym naturalnie w organizmach wielu zwierząt, roślinach i bakteriach, który ma charakterystyczny zapach rybny. Nieprawidłowości w działaniu enzymu FMO3 prowadzą do nagromadzenia się tego związku w organizmie, powodując zapachowe skutki uboczne.

Dieta osób z trimetyloaminurią

Nie znamy jeszcze skutecznej metody zapobiegania trimetyloaminurii, terapia opiera się więc na zmniejszeniu spożycia trimetyloaminy w diecie.

Osoby borykające się z tą zespołem rybiego odoru powinny unikać niektórych ryb i owoców morza (tuńczyk, makrela, łosoś, śledź i krewetki), jajek, produktów fermentowanych (kiszone ogórki i kapusta kefir, jogurt, tempeh), niektórych warzyw (brokuły, brukselka, kapusta i szpinak), czerwonego mięsa i roślin strączkowych. Spożywanie tych pokarmów może prowadzić do zwiększonej produkcji TMA i nasilenia objawów.

Ważne jest również utrzymanie higieny osobistej (zaleca się stosowanie środków do mycia o kwaśnym odczynie, to jest mających pH od 5,5 do 6,5) i psychicznej – w przypadku trimetyloaminurii wsparcie psychologa lub psychoterapeuty może okazać się nieocenione.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić