Kocanka piaskowa to roślina, którą można spotkać w całej Europie. W Polsce rośnie dziko na terenach podleśnych, wydmach, nieużytkach, urwiskach czy terenach przydrożnych. Można ją uprawiać zarówno na balkonie, jak i w przydomowym ogrodzie czy na działce. Ma żółto-pomarańczowe kwiaty, z kolei ziele kocanki wyróżnia się szarym odcieniem.
Kocanka posiada nie tylko walory wizualne, ale i lecznicze, które doceniano już w średniowieczu. Dzięki zawartości olejków eterycznych, garbników roślinnych, związków flawonowych czy karotenoidów roślina wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, przeciwbólowe, antybakteryjne, przeciwtrądzikowe antygrzybiczne i przeciwwirusowe.
Może być wykorzystywana wspomagająco przy problemach trawiennych czy zaburzeniach pracy wątroby, gdyż pobudza produkcję żółci. Zewnętrznie jest stosowana na blizny, wysypki skórne i siniaki. Co ciekawe, kocanka piaskowa wpływa pozytywnie na nerwicę żołądka, działa rozkurczowo, a także wzmaga apetyt.
Jest też wykorzystywana do produkcji kosmetyków. Olej kocankowy może być stosowany przez osoby posiadające cerę trądzikową, naczynkową i wrażliwą. Opóźnia też starzenie się skóry. Można go kupić w drogeriach lub przygotować samodzielnie.
Z tej cennej rośliny można też przygotować ziołowy napar. W tym celu wystarczy jedna łyżka suszonego ziela i szklanka wody. Kocankę zalewamy zimną wodą, a następnie miksturę doprowadzamy do wrzenia. Gdy ostygnie, odcedzamy napar i pijemy go przez trzy tygodnie, najlepiej przed snem.
Kocanki nie powinny stosować osoby z nadwrażliwością na rośliny astrowate oraz pacjenci z kamicą dróg żółciowych, kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Należy pamiętać, że ziołowe terapie powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.