Jeżeli zauważymy na swoich paznokciach żółtawe plamy, najlepiej nie zwlekać z wizytą u dermatologa. Nasz niepokój powinny wzbudzić zwłaszcza zmiany znajdujące się pod płytką paznokciową, które wyglądają jak krople oleju. W tym przypadku objawem współtowarzyszącym jest niekiedy rogowacenie lub oddzielanie się płytki paznokcia od łożyska.
Onycholiza paznokci podnosi ryzyko rozwoju infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Wymienione wyżej zmiany świadczą o rozwoju łuszczycy paznokci stopniowo wyniszczającej płytkę paznokcia.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Jest to schorzenie wywołujące stan zapalny, które może pojawiać się jako samodzielna dolegliwość lub współwystępować z innymi odmianami łuszczycy. Objawy mogą wystąpić na jednym albo na kilku paznokciach, zarówno na dłoniach, jak i na stopach. U większości pacjentów występują na kilku paznokciach jednocześnie.
Symptomy łuszczycy paznokci to wspomniane wcześniej plamki lub punkciki przypominające wyglądem krople oleju, podłużne bruzdy i przebarwienia paznokci o brunatnożółtawej barwie. Do innych niepokojących zmian można zaliczyć takie objawy jak zniekształcenie, pogrubienie, zmatowienie i łamliwość paznokcia oraz poprzeczne bruzdy i wylewy krwi wyglądające jak drzazgi.
Poza tym łuszczyca paznokci powoduje uczucie dyskomfortu i dolegliwości bólowe. Im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza i wdrożona odpowiednia terapia, tym większa szansa na uniknięcie pojawienia się zaawansowanych zmian. Przy tym schorzeniu stosuje się leczenie objawowe, które zaleca lekarz.
Bardzo istotną rolę odgrywa również odpowiednia dieta bogata w witaminy należące do grupy B, kwasy omega-3 oraz cynk. Ponadto pacjent powinien zrezygnować z tłuszczów trans i cukrów prostych. Czynniki, które sprzyjają nawrotom choroby to palenie papierosów, picie alkoholu, bezpośredni kontakt z detergentami i długotrwały stres.