Ten gatunek komara zadomowił się w 13 krajach Unii Europejskiej, w tym we Francji, Hiszpanii i Polsce, a eksperci łączą ich obecność ze wzrostem gorączki denga w Europie.
Zmiany klimatyczne stwarzają korzystne warunki do rozprzestrzeniania się komara tygrysiego - stwierdziło Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
ECDC ostrzegło, że podróże międzynarodowe jeszcze bardziej zwiększą ryzyko wystąpienia większej liczby ognisk w Europie. Zaleca się usuwanie stojącej wody z ogrodów i balkonów, gdzie mogą się rozmnażać komary, a także stosowanie środków odstraszających oraz moskitier na oknach i drzwiach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komary tygrysie przenoszą choroby, takie jak gorączka denga, chikungunya i wirus Zika, które do niedawna występowały zazwyczaj tylko w niektórych częściach Afryki, Azji i obu Ameryk. A teraz opanowały Europę - informuje BBC.
Czym charakteryzuje się komar tygrysi?
Komar tygrysi ma białe prążki na ciele. Atakuje zazwyczaj w dzień, a jego ukąszenie wywołuje silną reakcję zapalną, której towarzyszy pieczenie. Porusza się zwinnie blisko ziemi i nie wytwarza przy tym żadnego dźwięku.
Gryzą tylko samice, ponieważ muszą pić krew, aby się rozmnażać. Składają jaja w wodzie, z której wyłaniają się larwy, które następnie przekształcają się w poczwarki, a na koniec stają się komarami.
Warto dodać, że stworzenia te są niezwykle agresywne i inwazyjne. Szybko przyzwyczajają się do nowych warunków środowiskowych.
Eksperci podkreślają, że tak ważne jest kontrolowanie i eliminowanie gromadzenia się wody, ponieważ może ona stać się miejscem rozrodu tych komarów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.