Karczoch to wieloletnia roślina uprawiana głównie w krajach śródziemnomorskich, która posiada jadalne kwiatostany. Wyróżniają się delikatnie orzechowym i jednocześnie łagodnie cierpkim i gorzkawym smakiem. Poza walorami kulinarnymi warzywo to posiada również wiele prozdrowotnych właściwości. Żeby w pełni z nich skorzystać, najlepiej sięgnąć po sok z karczocha lub preparaty na bazie wyciągu z tego warzywa.
Jedną z najcenniejszych substancji, jakie zawierają karczochy, jest cynaryna, która wykazuje działanie żółciopędne oraz pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL i trójglicerydów w krwiobiegu.
Lekarze od dawna podkreślają, że zaburzona gospodarka lipidowa jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca. W karczochach znajdziemy także witaminę C i K, niacynę, magnez, fosfor, wapń, żelazo, flawonoidy, karotenoidy, inulinę, rutynę, kwas chlorogenowy i sylimarynę.
Dzięki zawartości wielu prozdrowotnych elementów mikstura z karczochów usprawnia metabolizm, wspomaga regenerację wątroby, oczyszcza ciało z toksyn i wpływa korzystnie na mikroflorę jelitową.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców przez Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką na Uniwersytecie w Amsterdamie regularne sięganie po ten preparat znacznie obniża poziom glukozy we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Obecne w soku z karczocha antyoksydanty chronią nas przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i rozwojem komórek nowotworowych oraz opóźniają naturalny proces starzenia się organizmu.
Warto wspomnieć, że karczochy są niskokaloryczne i po ich spożyciu na długo utrzymuje się uczucie sytości. Z tego względu powinny włączyć je do swojej codziennej diety osoby borykające się z nadwagą i otyłością, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów.