Słona skóra – objaw problemów z sercem
W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane na łamach "Journal of the American Society of Nephrology" ,wzięło udział 99 osób z przewlekłą chorobą nerek. Wiadomo, że schorzenia tych organów znacząco zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca. Naukowcy postanowili więc zbadać poziom sodu w skórze pacjentów, biorąc pod uwagę fakt, że mięśnie i inne tkanki również go magazynują.
Czytaj też: Nietypowy objaw COVID na skórze
Okazuje się, że u osób, które miały wysoki poziom stężenia sodu w skórze, stan lewej komory serca był krytyczny. Gdy ściany komory powiększają się i pogrubiają, dochodzi do przerostu mięśnia sercowego, który traci elastyczność i nie jest już w stanie pracować na pełnych obrotach.
Słona skóra u badanych pacjentów wcale nie musi oznaczać, że spożywają oni za dużo sodu. Nerki, które nie pracują prawidłowo, nie są w stanie odfiltrować jego nadmiaru z organizmu. Wówczas sód gromadzi się w ciele. Naukowcy doszli do jeszcze jednego wniosku. Wysoki poziom tego pierwiastka w skórze może wskazywać na wysokie ciśnienie krwi.
Badacze podkreślają jednak, że zmniejszenie ilości sodu w codziennej diecie może poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i obniżyć ciśnienie krwi, również u osób z przewlekłymi chorobami nerek.
Czytaj też: Objawy chorób na skórze
Warto o tym pamiętać, gdyż Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie podaje, że statystyczny Polak spożywa dziennie 2–3 razy więcej soli niż mówią zalecenia WHO. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl/]
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.