Drętwienie rąk to zaburzenie, któremu nierzadko towarzyszy pieczenie i mrowienie lub wrażenie zesztywnienia fragmentu lub całej górnej kończyny. W niektórych przypadkach objawia się tzw. trupią ręką, czyli sytuacją, w której w ogóle nie czujemy naszej ręki.
Bardzo często zdrętwienie kończyny jest spowodowane zbyt długim trzymaniem jej w jednej pozycji. Jednak jeżeli pojawia się nagle i bez wyraźnej przyczyny oraz dotyczy tylko jednej ręki, wówczas powinniśmy niezwłocznie skonsultować ten objaw ze specjalistą.
Może to być sygnał wskazujący na udar mózgu. Najczęściej drętwieniu towarzyszyć będzie osłabienie siły mięśniowej, czasem zaburzenia mowy lub równowagi. Jest to sytuacja absolutnie najistotniejsza do wyróżnienia w kategorii drętwienia rąk. Zatem jeśli nie ma żadnej uchwytnej przyczyny dla nagłego zdrętwienia ręki (z lub bez osłabienia mięśni), należy niezwłocznie udać się po poradę lekarską – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu dr Adam Hirschfeld.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uczucie drętwienia, mrowienia czy pieczenia rąk mogą powodować również polineuropatie, czyli przewlekłe uszkodzenie nerwów obwodowych. Ten rozległy proces rzadko dotyka tylko jednej kończyny górnej, a nawet jeżeli tak jest, to jest przejściowym etapem do pojawienia się kolejnych dolegliwości. Do przyczyn polineuropatii można zaliczyć m.in.: cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), chorobę alkoholową, a nawet nowotwór.
Zobacz także: Masz na dłoni taki znak? To "pierścień Salomona"
Kolejną dolegliwością, która objawia się drętwieniem, jest zespół cieśni nadgarstka. W tym przypadku pojawia się nieprzyjemne uczucie w obrębie palca środkowego, kciuka i w połowie palca serdecznego. Ten syndrom bardzo często rozwija na skutek długotrwałego trzymania dłoni w niewłaściwej pozycji. U chorego dochodzi do osłabienia chwytu i zaburzenia ruchów dłoni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.