Zdjęcie oczu
Jak się okazuje, zwykła fotografia może pomóc w zdiagnozowaniu rzadkiego nowotworu oka występującego głównie u dzieci. Dowodem na to są zdjęcia, które rodzice robią swoim dzieciom.
lampa błyskowa
Kiedy lampa błyskowa świeci na siatkówkę oka, wówczas na zdjęciu widać czerwony kolor źrenicy. Gdy dziecko patrzy prosto w obiektyw i w obu oczach widać kolor czerwony, wtedy siatkówki są zdrowe. Jednak jeżeli jedno oko jest czerwone, a drugie ma białą, czarną lub żółtą barwę, może to oznaczać stan zapalny oka lub rozwój nowotworu.
Nie każda zmiana to rak
Według Dr Jane Edmond z Baylor College of Medicine Education at Texas Children’s Hospital, duże znaczenia ma w jakich warunkach zdjęcie zostało wykonane. Ważne jest, żeby dziecko patrzyło prosto w obiektyw, lampa błyskowa była włączona, a tło było słabo oświetlone. Istotne jest również wyłączenie redukcji efektu czerwonych oczu w aparacie.
W przypadku gdy spełnimy te wszystkie, a błysk w oczach nie będzie miał tego samego koloru, to lepiej pokazać zdjęcie pediatrze lub okuliście.
Czasem biały błysk w oku nie oznacza żadnej dolegliwości związanych z narządem wzroku, szczególnie kiedy dziecko patrzy na prawo w obiektyw, a biały refleks występuje w lewym oku. Wynika to z załamania światła lampy błyskowej. Mimo to nie należy lekceważyć tej zmiany na zdjęciu.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czerwony refleks
Nieprawidłowy czerwony refleks często jest spowodowane błędem refrakcji. Wada refrakcji polega na tym, że promienie świetlne załamują się podczas przechodzenia przez wszystkie struktury oka. Przy tej wadzie wzroku, obraz jest niewyraźny, co może oznaczać astygmatyzm, krótkowzroczność lub dalekowzroczność.
Bardzo niebezpiecznym objawem jest biały refleks źreniczny, który może być symptomem infekcji wewnątrz narządu wzroku, zaćmy, odwarstwienia siatkówki, a także siatkówczaka – groźnego nowotworu oka. Jeżeli ten rodzaj raka zostanie szybko wykryty, jest uleczalny w 95 proc.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.