Co szkodzi wątrobie?
Każdego dnia nasza wątroba jest bombardowana różnego rodzajami substancjami, które nie zawsze wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Wątroba nie lubi przede wszystkim alkoholu. Jest on toksyną, która nie tylko prowadzi do uzależnienia, ale też dewastuje nasz organizm od wewnątrz.
Ten cenny narząd będzie również obciążać żywność wysokoprzetworzona, smażone potrawy, żywność bogata w tłuszcze trans, cukier i sól. Wątrobie szkodzą też niektóre leki i suplementy. Najważniejsze, żeby ich przyjmowanie było zawsze skonsultowane z lekarzem, bo niektóre mogą wchodzić ze sobą w niebezpieczne interakcje.
Zrezygnować należy też z palenia papierosów, a także z regularnego konsumowania czerwonego mięsa. Warto również uważnie czytać etykiety produktów. Wątrobie będą szkodzić chemiczne dodatki, konserwanty, barwniki.
Objawy chorej wątroby
Hepatolodzy ostrzegają, że chora wątroba przez długie lata może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, które wskazywałyby na to, że wymaga pomocy.
Gdy pojawia się ból, to znak, że zmiany w wątrobie są na tyle zaawansowane, że wątroba jest nabrzmiała i naciska na inne tkanki. Dlatego mówi się, że choroby wątrobę są wyjątkowo podstępne. To sprawia, że pacjenci trafiają do lekarza za późno, co powoduje, że zmniejszają się ich szanse na skuteczne leczenie.
Co więcej, nawet jeśli chora wątroba wysyła nam znaki ostrzegawcze, to mogą być one na tyle mylące, że łatwo je zbagatelizować, np. jak te, które pojawiają się na naszych paznokciach.
Ważne jest, aby klinicyści zrozumieli i dokładnie zbadali paznokcie pod kątem koloru, tekstury, grubości i krzywizny, aby szybko i wcześnie zdiagnozować pacjentów z chorobą wątroby - podkreślają naukowcy z Wydziału Dermatologii Uniwersytetu Sohag.
Badacze wskazują, że symptomem przewlekłej choroby wątroby są paznokcie Terry'ego. Wówczas prawie cała płytka paznokcia przypomina matowe szkło, jest zmętniała. Z wyjątkiem wąskiego paska (0,5 - 3 mm) w miejscu, gdzie płytka oddziela się od skóry, jest on normalnej różowej barwy. Ten objaw powinien nas natychmiast skłonić do kontaktu z lekarzem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.