Czym są benzodiazepiny?
Benzodiazepiny - w tym alprazolam, diazepam i klonazepam - to grupa leków często przepisywanych w celu leczenia szeregu stanów zdrowotnych. Są stosowane przede wszystkim do krótkotrwałego leczenia zaburzeń lękowych, w tym zespołu lęku uogólnionego i ataków paniki. Skuteczne są również w leczeniu bezsenności i uspokajaniu.
Benzodiazepiny działają poprzez zwiększanie aktywności neuroprzekaźnika zwanej kwasem gamma-aminomasłowym (GABA) w mózgu, co prowadzi do efektu uspokajającego, sedacyjnego i miorelaksacyjnego.
Choć leki te na ogół są dobrze tolerowane, mogą powodować szereg skutków ubocznych, takich jak senność, zawroty głowy, osłabienie, zamazane widzenie i zaburzenia pamięci.
Szczególnie niepokojące jest potencjalne ryzyko uzależnienia od benzodiazepin, które może rozwinąć się nawet po kilku tygodniach regularnego stosowania.
– Pochodne benzodiazepiny i leki o podobnym działaniu, stosowane jako środki nasenne i uspokajające, nie powinny być zażywane dłużej 2-4 tygodnie. Po tym okresie trudno je odstawić – ostrzega w rozmowie z PAP prof. Adam Wichniak z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Zaleca się więc, by stosowanie benzodiazepin było krótkotrwałe i ściśle nadzorowane przez lekarza.
Jak zapewnić sobie dobry sen?
Osiągnięcie zdrowego snu wymaga przestrzegania zasad higieny snu, w tym utrzymania regularnej rutyny snu, unikania stymulantów przed snem, utrzymania sypialni ciemnej, cichej i chłodnej, a także dbania o regularną aktywność fizyczną.
Jeżeli pomimo tych działań problemy ze snem nadal występują, zaleca się konsultację z lekarzem, który może zaproponować alternatywne dla benzodiazepin metody leczenia - terapię behawioralną, leki niebenzodiazepinowe lub melatoninę.
Sen jest fundamentalnym elementem zdrowego stylu życia, wpływającym na fizyczne i psychiczne zdrowie człowieka. Dobra jakość snu wspomaga funkcje poznawcze, poprawia nastrój, przedłuża życie, wspiera układ odpornościowy i pomaga kontrolować wagę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.