Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 

Ostrzegają przed taką "grypą". Objawy przypominają zwykłą infekcję

6

Przez cały rok, a zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na czynniki powodujące grypę. Jak się jednak okazuje, symptomy choroby nie zawsze wywołują wirusy. Mogą to być również drastyczne zmiany wprowadzone do codziennego jadłospisu. Mowa tu o tzw. grypie ketonowej, która objawia się bardzo podobnie do klasycznej wersji tego schorzenia.

Ostrzegają przed taką "grypą". Objawy przypominają zwykłą infekcję
Objawy "keto grypy" są podobne do zwykłej (Getty Images, Photographer:Branimir Nedeljkovic)

"Grypa keto" nie jest tak naprawdę chorobą, a swoja potoczną nazwę zawdzięcza zespołowi symptomów, które występują przy grypie, której przynajmniej raz w życiu doświadczył prawie każdy z nas.

Podobnie jak klasyczna grypa potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowania i łatwo ją pomylić z tym schorzeniem. Do najbardziej typowych objawów tzw. grypy ketonowej można zaliczyć takie dolegliwości jak silne uczucie osłabienia i wyczerpania, ból głowy, wymioty, nudności, biegunka, mgła mózgowa, drażliwość czy zaparcia.

Występuje u osób, które wyeliminowały z codziennego menu taką ilość węglowodanów, do której był przyzwyczajony organizm. Może pojawić się po 2-7 dni od przejścia na dietę keto. Ten model żywieniowy jest oparty na białkach i tłuszczach i ma na celu wywołanie stanu o nazwie ketoza. Dzięki temu organizm pobiera energię z tłuszczu, a nie z glukozy, co w efekcie ma zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej i tym samym wyeliminować nadprogramowe kilogramy.

Jak przyznał dr Marcelo Campos, którego wypowiedzi zostały opublikowane na łamach "Harvard Health", ciężko jest wskazać dokładną przyczynę pojawienia się grypy ketonowej. Może być wywołaną radykalną zmianą w dotychczasowym sposobie odżywiania, reakcją układu odpornościowego czy modyfikacją mikrobioty w jelitach.

Wyniki jednego z badań zamieszczonych w czasopiśmie "Frontiers in Nutrition" wskazują, że w grupie ryzyka rozwoju grypy ketonowej znajdują się zwłaszcza osoby, które przed przejściem na dietę spożywały znaczne ilości węglowodanów prostych.

Poza tym dieta ketonowa, jeśli nie jest stosowana umiejętnie, podnosi ryzyko kwasicy ketonowej i może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Zdaniem niektórych ekspertów jest ryzykowna, niełatwa w prowadzeniu i monotonna. Jak stwierdził dr Campos, zdecydowanie lepsze dla naszego zdrowia są diety bardziej wszechstronne takie jak np. dieta śródziemnomorska czy dieta DASH.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić