Zastosowanie folii aluminiowej
Folia aluminiowa znalazła zastosowanie w wielu polskich domach. Nic dziwnego. Z jej pomocą można przygotować danie, a także przetransportować je w inne miejsce. Rodzice często zawijają w nią kanapki dzieciom do szkoły.
Czasem lokale gastronomiczne używają jej do pakowania żywności na wynos. Z jej pomocą upieczesz ciasto i wrzucisz na grilla warzywa, mięso czy rybę. Jest wszechstronna, dlatego często jej używamy.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Aluminium
Niestety to niezbyt dobra praktyka, która może poskutkować nawet utratą zdrowia. Aluminium, czyli inaczej glin, to pierwiastek, który może wykazywać działanie toksyczne – zwłaszcza, jeśli jesteśmy narażeni na jego wysokie stężenie. Co prawda większość glinu wydalana jest wraz z moczem, lecz dla osób cierpiących na chorobę nerek może stanowić niebezpieczeństwo.
Skumulowanie tego pierwiastka w komórkach może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, osteoporozy, problemów z układem rozrodczym, a także zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Pakowanie żywności w folię aluminiową
W szczególności warto zwrócić uwagę na kwaśne produkty, które bywają zawijane w folię aluminiową. Mowa tu między innymi o owocach cytrusowych, jabłkach, pomidorach, ogórkach kiszonych oraz kapuście kiszonej. Produkty te wchodzą w interakcję z aluminium, tworząc niebezpieczne sole glinu.
Im dłużej produkty żywnościowe stykają się z folią aluminiową, tym więcej szkodliwych substancji przenika do pożywienia. Dotyczy to nie tylko wyżej wymienionych produktów, ale również kanapek.
Bezpieczniej jest całkowicie zrezygnować z folii aluminiowej na rzecz papieru śniadaniowego. Do przechowywania żywności można również wykorzystywać pojemniki wielokrotnego użytku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.