"Palec zblokowany", znany także jako "palec spustowy", to schorzenie charakteryzujące się tym, że jeden lub kilka palców dłoni są zgięte i trudne do wyprostowania.
Zwykle dotyczy to kciuka lub palca serdecznego. W takiej sytuacji dłoń wygląda, jakby była przygotowana do naciśnięcia spustu broni palnej.
Trudności z wyprostowaniem "palca spustowego" wynikają z pogrubienia ścięgien odpowiedzialnych za jego ruch. Zjawisko to również związane jest ze zgrubieniem pochewki tkanki łącznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieusuwalne zgięcie palca może znacznie utrudniać wykonywanie podstawowych czynności, a czasem wymaga interwencji chirurgicznej z powodu towarzyszącego bólu.
Chociaż ten specyficzny objaw może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych, szwedzcy naukowcy zauważyli, że często jest to oznaka wysokiego stężenia cukru we krwi.
Mattias Rydberg z Uniwersytetu w Lund zauważył, że w klinice chirurgii palec spustowy występował u pacjentów obu typów cukrzycy. Aby zweryfikować skalę tego zjawiska, szwedzcy eksperci przeanalizowali dane medyczne z ogólnokrajowego rejestru chorych na cukrzycę i bazy regionu Skåne.
Odkryli, że palec spustowy dotyka 15% pacjentów z cukrzycą, głównie typu 1. Naukowcy podkreślają, że zaniedbanie kontroli cukrzycy zwiększa ryzyko wystąpienia tego objawu.
Chociaż palce spustowe są typowe przede wszystkim dla cukrzycy typu 1, mogą się także pojawić u pacjentów z cukrzycą typu 2. Badacze planują dalsze analizy, aby sprawdzić, czy objaw ten może służyć jako wczesne ostrzeżenie u osób, u których cukrzyca typu 2 nie została jeszcze zdiagnozowana – powiedział Mattias Rydberg.
Szacuje się, że na świecie na cukrzycę choruje ponad 422 mln osób. Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, przewiduje się, że do 2030 roku ponad 10% populacji polskiej będzie chorowało na cukrzycę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.