Gęsina – niedocenione mięso o właściwościach zdrowotnych
Gęsinę w kuchni można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Gęś faszerowana kaszą lub kapustą kiszoną, gęś pieczona w jabłkach, pierogi z gęsią – propozycji na jej podanie jest naprawdę wiele. Może przydać się również do przygotowania smacznego rosołu, krupniku, jak również czerniny, czyli tzw. czarnej polewki.
Zobacz także: Szkodliwe gatunki ryb. Nie jedz ich
Chociaż to kaloryczne mięso, to również bardzo odżywcze, dlatego dietetycy zalecają, aby mięso gęsie pojawiało się od czasu do czasu w naszym menu.
Po pierwsze zawiera cenne kwasy tłuszczowe, w tym arachidonowy, oleinowy i linolowy, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu - poprawiają pamięć i koncentrację, chronią przed demencją. Dodatkowo w mięsie z gęsi znajdziemy witaminę A, E oraz witaminy z grupy B, które wspierają prawidłowe działanie układu nerwowego. To jednak nie koniec.
Czytaj także: Zakazane po 50. Podnoszą ciśnienie, mogą uszkodzić nerki
Gęsina to bogactwo białka, cynku, magnezu, żelaza, fosforu i potasu. Jest polecane osobom cierpiącym na anemię oraz zmagającym się z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Dzięki zwartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, gęsina obniża poziom złego cholesterolu LDL i podwyższa poziom dobrego HDL.
Zobacz także: Regeneruje wątrobę. Ten rodzaj jest najzdrowszy
Eksperci ds. żywienia podkreślają też, że gęsi są hodowane w sposób naturalny i ekologiczny. Są to bowiem bardzo wrażliwe zwierzęta, które nie mogą rozwijać się w złych warunkach. Mają do dyspozycji otwartą przestrzeń i wysokiej jakości paszę, bo to bardzo wybredne ptaki.
Może więc następnym razem zamiast sięgać po owianego złą sławą kurczaka, wybierzesz gęś?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl