Somnifobia, nazywana również hipnofobią, to paniczny strach przed zaśnięciem i śnieniem. W tym przypadku lęk jest irracjonalny, ponieważ nie wywołują go żadne bodźce mogące wywoływać strach.
Jest to choroba cywilizacyjna, mająca przewlekły i destrukcyjny charakter. Na rozwój tego schorzenia mogą wpływać czynniki, których często nie jesteśmy świadomi. W większości przypadków somnifobia jest efektem zespołu stresu pourazowego, ale może także rozwinąć się z powodu traumy, której dana osoba doświadczyła w dzieciństwie.
Przyczyną hipnofobii mogą być powtarzające się nocne koszmary, powodujące porażenie senne. Jest to uczucie nagłego unieruchomienia ciała i braku możliwości wykonywanie ruchu, któremu towarzyszą problemy z oddychaniem i duszności. Przewlekły stres również może wywoływać lub zaostrzać objawy somnifobii .
Symptomy choroby zazwyczaj nasilają się, gdy zapada zmrok i zbliża się pora ułożenia się do snu. Można do nich zaliczyć takie dolegliwości, jak kołatanie serca, nadmierne wydzielanie potu, podniesione ciśnienie, bóle brzucha, głowy i kończyn, mdłości oraz duszności.
Nieleczenie hipnofobii może prowadzić do pogłębienia jej objawów, stanów depresyjnych oraz coraz większych trudności z wykonywaniem codziennych obowiązków i zawodowych. Najlepszym wyjściem jest udanie się do psychoterapeuty, który pomoże nam zlokalizować przyczynę lęku przed zasypianiem i doradzi nam, w jaki sposób możemy się go pozbyć.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.