Właściwości zdrowotne derenia jadalnego
Właściwości lecznicze owoców derenia jadalnego są cenione przez zielarzy od lat. Zawierają żelazo, wapń, potas, magnez, cynk, fosfor, miedź, mangan, flawonoidy, antocyjany, beta-karoten, kwas jabłkowy i chinowy, pektyny, garbniki. Dostarczają też witamin P, A i C. Tej ostatniej mają aż pięć razy więcej niż cytryna!
Owoce derenia są cenione w medycynie tradycyjnej za ich właściwości przeciwgorączkowe, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i antyalergiczne. Stymulują też produkcję insuliny, wspierają cyrkulację krwi, redukują ciśnienie i działają diuretycznie, a zatem wspierają zdrowie układu moczowego. Zawarte w nich antocyjany mają potencjał działania przeciwnowotworowego.
Owoce derenia ułatwiają też trawienie, wspomagają kontrolę wagi, wzmacniają włosy i paznokcie, poprawiają jakość snu, wzmacniają organizm i są polecane osobom borykającym się z anemią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie tylko owoce tej rośliny są wartościowe - wywary z kory i liści mogą być dodawane do kąpieli i stosowane w celu leczenia dolegliwości reumatycznych oraz migren.
Przepis na nalewkę z owoców derenia jadalnego
Dereniówka nie jest trudna w przygotowaniu.
Należy:
- Przygotować kilogram dojrzałych owoców, po czym dokładnie je opłukać i osuszyć.
- Włożyć owoce do sterylnego słoika i zalać je 750 ml wódki.
- Hermetycznie zamknąć naczynie i przechowywać w ciemnym miejscu przez 4 tygodnie.
- Kiedy płyn nabierze bordowego koloru, odcedzić go do innego słoika, a do nasączonych owoców dodać 200 g cukru. Oba naczynia pozostawić w zamknięciu i cieniu na kolejne 4 tygodnie.
- Przelewać gotowy płyn do butelek i przechowywać w chłodnym miejscu.
Zobacz także: To najzdrowszy owoc na świecie. Rośnie w Polsce, ale go nie doceniamy
Dereniówkę należy stosować doraźnie, np. w przypadku zagrożenia infekcją.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.