Naukowcy z różnych krajów wielokrotnie analizowali skład herbaty i jej wpływ na zdrowie człowieka. Stwierdzono, że ten napój obfituje w witaminy, minerały, teinę oraz inne cenne składniki odżywcze. Mają one znaczący wpływ na nasz organizm. Dzięki nim herbata działa pobudzająco, poprawia krążenie, reguluje ciśnienie krwi, wspomaga trawienie, chroni układ pokarmowy przed bakteriami oraz zapobiega próchnicy.
Herbata dla wielu osób ma także wyjątkowe walory smakowe. Na rynku znajdziemy wiele wariantów tego napoju, a amatorzy herbaty regularnie sięgają po różnorodne smaki.
Zobacz także: Najgorszy czas na herbatę. O tej porze jej nie pij
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lubisz gorącą herbatę? Pora zmienić przyzwyczajenia.
Badacze postanowili przyjrzeć się wpływowi temperatury herbaty na nasze zdrowie. Wyniki tych dociekań opublikowano w renomowanym czasopiśmie medycznym "International Journal of Cancer". Dla wielu osób mogą być one niepokojące.
Wieloletnie badanie, trwające od 2004 do 2017 roku, objęło dane ponad 50 tysięcy osób w wieku od 40 do 75 lat. Kierowany przez dr Farhada Islami z American Cancer Society zespół badawczy zarejestrował 317 nowych przypadków nowotworu przełyku. Jak się okazało, wpływ na jego rozwój ma przede wszystkim jedna kwestia.
Jak stwierdził główny autor badań, picie gorącej wody jest związane z większym ryzykiem nowotworu przełyku nawet w przypadku osób, które nie piją alkoholu lub nigdy nie paliły papierosów.
Z badania wynika, że spożywanie co najmniej 700 ml gorącej herbaty (około dwóch kubków) o temperaturze przekraczającej 60 stopni Celsjusza podnosi ryzyko raka przełyku nawet o 90 proc. Dr Farhada Islami zaznacza, że aby chronić nasze zdrowie, warto odczekać, aż herbata ostygnie, zanim zdecydujemy się ją wypić. Amatorzy wrzątku zdecydowanie powinni zastosować się do tych rad.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.