Powiększone węzły chłonne
Węzły chłonne stanowią ważny element układu odpornościowego. Mogą ulec powiększeniu, gdy organizm walczy z jakąkolwiek infekcją. Jeśli jednak powiększenie węzłów chłonnych utrzymuje się znacznie dłużej niż urazy lub infekcje, warto to skonsultować z lekarzem.
Właśnie do węzłów chłonnych komórki rakowe często dają przerzuty. Nierzadko przy usuwaniu zmian nowotworowych niezbędne jest również wycięcie najbliższych węzłów chłonnych.
Czytaj także: Czarne urządzenie pod samochodem. Mechanik oniemiał
Nie należy więc zwlekać z wizytą u specjalisty. Tylko lekarz rozwieje twoje wątpliwości. Jeśli okaże się, że cierpisz z powodu zmian nowotworowych, szybciej wdrożone leczenie da większą szansę na wyzdrowienie.
Nietypowe krwawienia
Powtarzające się krwawienia z nosa, odbytu lub z dróg rodnych, to sygnał alarmowy, który wysyła organizm. Nie jest to objaw, który można zlekceważyć. Każde nietypowe krwawienie jest powodem do niepokoju. Krwawienie z odbytu lub krew w stolcu mogą być sygnałem raka jelit. Z kolei krwawienie z nosa może świadczyć m.in. o białaczce albo nowotworach nosogardła.
Jeśli u kobiet pojawiają się plamienia poza miesiączką lub już po menopauzie, może to oznaczać rozwijające się nowotwory ginekologiczne. Inne objawy towarzyszące nowotworom szyjki macicy, trzonu macicy albo jajników, to bóle brzucha i wzdęcia.
Bóle brzucha, biegunki i wzdęcia
Mimo że w dzisiejszych czasach dolegliwości trawienne nie powinny już stanowić powodów do wstydu, to jednak wciąż wiele osób leczy się na własną rękę, zamiast skonsultować się z lekarzem.
Biegunki, zaparcia, wzdęcia i bóle brzucha mogą być spowodowane złą dietą, ale również rozwijającą się chorobą. Rak żołądka, trzustki czy rak jelit długo nie dają objawów.
Lekarze apelują, aby nie krępować się mówić o dolegliwościach trawiennych. Jeśli problemy się przedłużają, koniecznie trzeba omówić problem ze specjalistą. Nawet krótkotrwałe zaburzenia mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia niedoborów witamin i minerałów lub odwodnienia organizmu.
Bóle i zawroty głowy
Niezależnie od przyczyny, dolegliwości bólowych w tym rejonie nie powinno się lekceważyć. Bóle i zawroty głowy mogą być powodowane problemami z krążeniem. Przyczyną mogą być też zakażenia wirusowe lub bakteryjne, lub migrena.
Jednak ból może być spowodowany przez rosnący w mózgu lub innej części głowy guz. Wówczas towarzyszą mu wspomniane objawy. Jeśli problem się powtarza niezależnie od innych czynników, to znak, żeby odwiedzić specjalistę, który w uzasadnionych przypadkach zleci badania.
Nocne poty
Jeśli regularnie w nocy twoja pościel lub piżama jest tak mokra, że wymaga wymiany, nie czekaj z wizytą u specjalisty. Wiele osób lekceważy ten objaw, tłumacząc to sobie zbyt wysoką temperaturą w sypialni, lub pokwitaniem. Jednak u podłoża nocnych potów mogą leżeć także: białaczka, rak płuc i rak trzustki.
Nawet jeśli to nie rak, nocne poty mogą sygnalizować, że organizm walczy z inną chorobą (m.in. gruźlicą, nadczynnością tarczycy, hipoglikemią, zaburzeniami neurologicznymi lub bezdechem sennym). Ten objaw powodują także niektóre leki. Jednak zamiast doszukiwać się przyczyn i stawiać diagnozę na własną rękę, lepiej udać się do specjalisty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.