- Utrata pamięci wydaje się głównym objawem kojarzonym ludziom z demencją, ale jest to tylko jeden z wielu objawów, które obserwujemy u osób chorych - tłumaczy dr Creese.
Objawy demencji
- Ważne jest, aby zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu. Na przykład na pobudzenie, agresję, depresję, lęk i apatię, ale także wycofanie społeczne, nieadekwatność reakcji, impulsywność i inne dziwne zachowania, które nie występowały wcześniej - wyjaśnia ekspert.
Jego zdaniem zdecydowana większość osób cierpiących na chorobę Alzheimera – najczęstszy rodzaj demencji – doświadczy co najmniej jednego z tych objawów.
Kiedy objawy są trwałe i nie można ich przypisać innemu schorzeniu medycznemu lub psychicznemu, mogą zaalarmować właśnie o tej chorobie. - Te objawy behawioralne mogą pojawić się u osób, u których funkcje poznawcze są prawidłowe. Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że mogą być pierwszym objawem podstawowej choroby neurodegeneracyjnej - tłumaczy dr Creese.
Zaleca się również zwracanie uwagi na inne objawy, w tym:
- utrata pamięci,
- trudności z koncentracją,
- trudności w wykonywaniu znanych codziennych zadań (np. dezorientacja w kwestii drobnej zmiany podczas zakupów),
- problemy z komunikacją (trudności w znajdowaniu odpowiednich słów, problemy z budowaniem zdań, niemożność "nadążenia" za interlokutorami),
- mylenie się co do czasu i miejsca,
- zmiany nastroju,
- trudności w planowaniu, organizowaniu i rozwiązywaniu problemów
- nagła niezdarność, zaburzona świadomość przestrzenna i nieprawidłowa ocena odległości.
Diagnoza demencji
Wczesna diagnoza demencji pozwala na szybsze wdrożenie odpowiednich interwencji, które mogą spowolnić postęp choroby i złagodzić objawy. Umożliwia też lepsze planowanie przyszłości - zarówno pod kątem opieki zdrowotnej, jak i wsparcia społecznego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.