Objawy raka wątroby
Dr Ayman Saleh z Sidra Medicine Qatar Foundation poleca szczególną uwagę zwrócić na:
- niewyjaśnioną utratę masy ciała,
- utratę apetytu i uczucie pełności po spożyciu niewielkiej ilości jedzenia,
- ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, szczególnie w prawej górnej części,
- obrzęk lub powiększenie brzucha,
- żółtaczkę (zażółcenie skóry i oczu),
- zmęczenie i osłabienie,
- nudności i wymioty,
- białe, kredowe stolce,
- ciemny mocz.
Do tego zestawu wielu lekarzy dodaje świąd skóry, który podobnie, jak objawy przypominające niestrawność, bywa zrzucany na karb innych problemów, w tym przypadku dermatologicznych.
Tymczasem kiedy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo — na przykład z powodu nowotworu — bilirubina może gromadzić się w skórze, powodując m.in. właśnie uczucie swędzenia. Zdarza się, że to właśnie swędzenie jest pierwszym zauważalnym dla pacjenta objawem choroby wątroby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowa wątroba
Chociaż opisane powyżej objawy mogą być spowodowane różnymi problemami zdrowotnymi, które również wymagają diagnostyki i leczenia, bardzo ważne jest, aby dokładnie to sprawdzić.
Pacjent, u którego raka wątroby wykryto i zaczęto leczyć we wczesnym stadium (tj. kiedy średnica guza nie przekracza 2 cm), ma bardzo dobre rokowania. Pięcioletnia przeżywalność, czyli odsetek osób, które w takiej sytuacji żyją co najmniej 5 lat po postawieniu diagnozy, wynosi aż 90 proc.
Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego ciała i regularne badanie poziomu bilirubiny we krwi, który — u osób ze zdrową wątrobą — powinien wynosić od 200 do 350 mg (jej większe ilości diagnozuje się na ogół u noworodków i kobiet ciężarnych).
Wątroba bierze udział w procesach trawienia, przemianie materii, detoksykacji, produkcji białek, magazynowaniu witamin i minerałów oraz wielu innych procesach. Dbanie o jej stan leży więc w naszym najlepszym interesie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.