Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, którą zazwyczaj wywołują czynniki genetyczne. Z kolei do rozwoju cukrzycy typu 2 w większości przypadków przyczynia się niezdrowy tryb życia.
Wprawdzie te dwa schorzenia różnią się między sobą pod względem mechanizmu działania, ale dają podobne objawy. W obu przypadkach u pacjentów na wstępnym etapie rozwoju może pojawić się przewlekłe zmęczenie i uczucie głodu.
W sytuacji, kiedy organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny albo komórki stają się na nią mało wrażliwe, wówczas glukoza nie jest odpowiednio przetwarzana w organizmie, co powoduje brak energii i wzmożony apetyt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejnym symptomem, który może świadczyć o rozwoju cukrzycy, jest zbyt częste korzystanie z toalety. Zbyt wysokie stężenie cukru we krwi zaburza prawidłową pracę nerek, przez co organizm produkuje większe ilości moczu.
Czytaj też: Trujące siedliska kleszczy? Ekspert wyjaśnia
To z kolei może się wiązać z uczuciem wzmożonego pragnienia, ponieważ w tym przypadku organizm pozbywa się znacznych ilości wody i chce je uzupełnić. Zbyt mała ilość wody w organizmie lub odwodnienie nierzadko objawia się suchością i swędzeniem skóry. Dlatego, jeśli zauważymy u siebie takie objawy, to być może w naszym organizmie rozwija się cukrzyca.
U chorych na cukrzycę może pojawić się także zaburzona ostrość widzenia, spowodowana zbyt niskim poziomem płynów w organizmie.
Nietypowe objawy pojawiające się przy cukrzycy typu 1 to m.in.: niekontrolowany i widoczny spadek masy ciała oraz wymioty i nudności. Z kolei u chorych na cukrzycę typu 2 można zauważyć takie nieswoiste symptomy jak wolno gojące się rany i drętwienie kończyn dolnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.