Objawy raka oka
Objawy raka oka mogą być różnorodne i nie zawsze są od razu oczywiste. Jednym z wczesnych sygnałów może być wybrzuszenie jednego oka.
Innym objawem, który - co oczywiste - powinien wzbudzić naszą czujność, jest całkowita lub częściowa utrata wzroku, niekiedy połączona z bólem oka lub okolic oka, chociaż ten ostatni symptom jest rzadziej obserwowany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na uwagę zasługuje również obecność bladego, wypukłego guzka na powierzchni oka, szczególnie na spojówce lub na rogówce. Pacjenci mogą również doświadczać rozmazanego obrazu, zmiany wyglądu oka, pojawienia się guzka na powiekach lub wokół oka. Niekiedy występuje również widzenie plam, błysków światła lub falistych linii.
Czytaj także: Polacy lekceważą objawy. Może dojść do utraty wzroku
Inne objawy, które mogą wskazywać na rozwój nowotworu, to utrata widzenia peryferyjnego – zdolności do widzenia tego, co znajduje się na bokach, przy jednoczesnej zdolności do widzenia tego, co jest na wprost.
Pacjenci mogą również zauważyć ciemną plamę na tęczówce, która się powiększa. Podrażnienie oczu, zaczerwienienie lub przewlekłe zapalenie spojówek również mogą być oznakami raka oka.
Czytaj także: Chroni wątrobę i serce. Reguluje poziom cukru we krwi
Diagnostyka
Pacjenci, którzy zaobserwują u siebie jakiekolwiek z wymienionych wcześniej objawów, powinni niezwłocznie skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub optometrystą. Cancer Research UK (CRUK) zaleca dokładne monitorowanie i zapisywanie wszelkich objawów, czasu ich pojawienia się oraz częstotliwości występowania.
Co więcej, ważne jest zwrócenie uwagi na czynniki, które mogą wpływać na intensywność objawów, zarówno w kierunku ich nasilenia, jak i złagodzenia. Takie informacje mogą być cennym wsparciem diagnostycznym, umożliwiając lekarzowi precyzyjniejsze określenie potencjalnej przyczyny dolegliwości.
Wczesne rozpoznanie tych objawów i szybka konsultacja z okulistą mogą być decydujące dla efektywnego leczenia raka oka.