Nowotwór jest chorobą cywilizacyjną, która może zaatakować praktycznie każdy narząd. Do rozwoju komórek rakowych w organizmie może przyczynić się zarówno wiek, płeć, jak i niewłaściwa dieta, niska aktywność fizyczna, uwarunkowanie genetyczne, rodzaj wykonywanej pracy czy inna choroba.
Tego rodzaju zmiany chorobowe mogą dawać różnego rodzaju objawy lub przez długi czas rozwijać się w ukryciu, co znacznie utrudnia lekarzom postawienie jednoznacznej diagnozy.
Jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów jest guz mózgu, który bardzo często wysyła nietypowe sygnały. Objawy nowotworu mózgu zależą od rodzaju guza i miejsca jego występowania. Jednym z pierwszych symptomów, który większość osób bagatelizuje, jest ból głowy.
Jeżeli dolegliwość nie ustępuje pomimo zażywania środków przeciwbólowych i staje się coraz bardziej uciążliwa, wówczas niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty. U pacjentów dotkniętych rakiem mózgu poza bólem głowy nierzadko pojawiają się również wymioty, nudności i zaburzenia psychiczne. O rozwoju groźnego nowotworu mogą świadczyć również częste napady padaczkowe, którym towarzysza utrata przytomności. Inne objawy guza mózgu to m.in.: depresja, otępienie, apatia, nadmierny popęd seksualny lub niespodziewane napady agresji.
Do bardziej charakterystycznych objawów możemy zaliczyć zespół obcej ręki. Osoby cierpiące na tę dolegliwość nieświadomie wykonują skomplikowane lub nienaturalne ruchy rękami.
W przebiegu choroby mogą wystąpić też niekontrolowane skurcze mięśni całego ciała lub zaburzenia węchu i wzroku spowodowane uszkodzeniem połączeń nerwowych. U pacjentów z nowotworem mózgu można zauważyć także problemy z utrzymaniem równowagi i wypowiadaniem logicznych zdań.
Jeżeli guz rozwija się w płacie ciemieniowym, chory traci czucie po stronie ciała, która jest przeciwległa do półkuli zaatakowanej przez komórki nowotworowe. Z kolei guz obecny w pniu mózgu objawia się opadaniem i niekontrolowanym drżeniem powiek.