Z wytycznych Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN) wynika, że niezamierzona utrata kilogramów (5-10 proc.) w ciągu sześciu miesięcy lub 10-20 proc. w okresie dłuższym niż sześć miesięcy, wymaga specjalistycznej oceny medycznej.
Zobacz także: Znak ostrzegawczy. Objaw raka pojawia się na dłoniach
Nagły, niekontrolowany spadek wagi, jest najczęściej jednym z pierwszych objawów nowotworu płuc, przełyku, żołądka oraz trzustki. Może pojawić się również przy innych rodzajach nowotworu (np. raku jajnika), jeśli guz naciska na żołądek, powodując uczucie pełności.
Dlaczego nowotwór wpływa na utratę wagi?
Komórki nowotworowe rosną i dzielą się szybciej niż normalne komórki, a to wymaga od organizmu dodatkowej energii. Nowotwór może więc prowadzić do zwiększenia metabolizmu, prowadząc w konsekwencji do spadku masy ciała, nawet jeśli apetyt i spożycie kalorii pozostają niezmienione.
Nowotwory mogą również negatywnie wpływać na hormony odpowiadające za apetyt, powodować rozpad tkanki tłuszczowej i mięśniowej, prowadzić do nudności, problemów z żuciem, przełykaniem, trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niektóre z tych symptomów prowadzą w prostej linii do utraty wagi, droga innych jest dłuższa — do spadku wagi wiodą przez brak łaknienia.
Utrata wagi bywa również związana ze skutkami ubocznymi leczenia (np. chemioterapii) lub emocjonalnego stresu związanego z diagnozą.
Kacheksja nowotworowa
W zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej może pojawić się również kacheksja nowotworowa, będąca wieloczynnikowym zespołem zaburzeń metabolicznych, powodującym ekstremalną utratę masy ciała. To powszechny problem u osób z zaawansowanym nowotworem.
Zobacz także: To może być jedyny objaw raka płuc. Nie ignoruj
Zdarza się, że kacheksja chwilowo uniemożliwia kontynuację leczenia onkologicznego.
Dieta osób z chorobą nowotworową
Istotnym elementem wychodzenia z choroby nowotworowej jest właściwa dieta, która powinna:
- pozwolić na utrzymanie właściwej masy ciała i nie dopuścić do rozwoju niedożywienia,
- stymulować siły obronne organizmu,
- być lekkostrawna (pozbawiona potraw smażonych, wędzonych i konserwowanych, a także ostrych przypraw i używek),
- uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie chorego na energię i białko,
- oszczędzać zajęty narząd, szczególnie gdy choroba nowotworowa dotyczy układu pokarmowego,
- zapewniać odpowiednią podaż płynów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.