Rak żołądka. Jakie są powody rozwoju choroby?
Choroba ta rozwija się wieloetapowo, a za najsilniejszy pojedynczy czynnik ryzyka jej wystąpienia uznaje się przewlekłe zakażenie błony śluzowej żołądka bakterią Helicobacter pylori.
Pierwsze objawy raka żołądka
Początkowe objawy raka żołądka są niespecyficzne i mogą być mylone z innymi schorzeniami, np. z nieżytem lub chorobą wrzodową żołądka.
Do najczęstszych objawów należą:
- ból brzucha,
- utrata masy ciała,
- jadłowstręt, wymioty (niekiedy krwawe),
- wczesne uczucie sytości,
- trudności z połykaniem,
- osłabienie i niestrawność,
- smolisty stolec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ważne jest, aby nie bagatelizować tych symptomów i — jeśli nie ustępują — jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nie należy długotrwale stosować leków przeciwwrzodowych lub przeciwbólowych bez wyjaśnienia przyczyny niepokojących symptomów!
Czynniki ryzyka
Choć przewlekłe zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest obecnie uważane za główny czynnik ryzyka raka żołądka, to wieloczynnikowy charakter choroby sprawia, że jej etiologia pozostaje skomplikowana.
Rak żołądka. Zwiększać ryzyko zachorowania mogą również:
- dieta bogata w sól i konserwanty (nadmierne spożycie soli i żywności konserwowanej może zwiększać ryzyko raka żołądka. Współczesne badania wskazują, że dieta bogata w świeże owoce i warzywa może działać ochronnie),
- palenie tytoniu (niemal dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka żołądka),
- predyspozycje (osoby, które mają krewnych pierwszego stopnia ze zdiagnozowanym rakiem żołądka, są bardziej narażone na rozwój tej choroby),
- choroby żołądka (przewlekłe zapalenie żołądka, polipy żołądka czy operacje żołądka),
- czynniki środowiskowe (ekspozycja na azbest czy pyły).
Warto podkreślić, że wczesna diagnostyka, którą możemy uzyskać m.in. poprzez regularne badania gastroskopowe, jest kluczem do skutecznego leczenia raka żołądka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.