Do najczęściej występujących objawów cholestazy można zaliczyć takie dolegliwości jak uporczywy świąd skóry na dolnych i górnych kończynach, powiększoną wątrobę i śledzionę oraz problemy trawienne. U chorych można zauważyć również zbyt wysokie stężenie enzymów produkowanych przez wątrobę, żółtaczkę i nietypowe zabarwienie stolca.
Swędzenie skóry, które nie jest spowodowane chorobą dermatologiczną czy alergią, to symptom, który powinien wzbudzić nasz niepokój. Przy cholestazie świąd nasila się najczęściej w godzinach wieczornych i jest na tyle uciążliwy, że może powodować zaburzoną koncentrację, nadpobudliwość i problemy z zasypianiem. Zastój żółci w organizmie może też powodować zmianę koloru stolca na biały. Pacjenci z cholestazą skarżą się także na zaburzenia trawienia mogące przyczynić się do spadku masy ciała. Innym sygnałem, który może świadczyć o chorobie, jest zmiana barwy skóry i błon śluzowych na żółtą.
Cholestazę dzielimy na wewnątrzwątrobową (zmniejszona synteza żółci) oraz zewnątrzwątrobową (upośledzona produkcja żółci). Pierwszy rodzaj choroby może być spowodowany wszystkimi czynnikami, które uszkadzają naszą wątrobę. Wśród nich wymienia się: nadmiar alkoholu, zażywanie niektórych leków, stłuczenie wątroby, infekcje lub sepsę.
Przyczynami cholestazy zewnątrzwątrobowej może być m.in. stan zapalny trzustki, nowotwór dróg żółciowych, kamica żółciowa czy torbiele dróg żółciowych.
W celu zdiagnozowania cholestazy u pacjenta wykonuje się próby wątrobowe ALAT i AspAT, badanie poziomu fosfatazy alkalicznej i bilirubiny, a czasem także USG jamy brzusznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.