Na co uważać podczas upałów?
Przegrzanie organizmu najczęściej objawia się bólami i zawrotami głowy. Osoba doświadczająca przegrzania czuje się osłabiona. Pogorszeniu stanu zdrowia mogą towarzyszyć również nudności i wymioty. Ważne, by nigdy nie lekceważyć takich objawów, ponieważ gdy organizm zbyt długo zmaga się z przegrzaniem, może dojść do udaru cieplnego. W takim przypadku najlepiej schłodzić ciało za pomocą chłodnego, ale nie zimnego prysznica lub przygotować chłodne okłady.
Zobacz także: Nadchodzi afrykański żar! Uważaj
Warto pamiętać, że samo picie wody podczas upałów nie wystarczy, by uchronić się przed odwodnieniem. Organizm potrzebuje również elektrolitów, a niestety woda może wypłukiwać cenne pierwiastki z naszego organizmu.
Jak wtedy zadbać o nasze zdrowie? Postaw na wodę o wysokiej zawartości minerałów, a na przekąski wybieraj owoce i warzywa bogate w magnez, sód i potas. Uważaj! Odwodnienie może prowadzić do problemów z sercem, problemów z koncentracją, ogólnego osłabienia, udaru, a nawet zakrzepicy.
Zobacz także: Będzie gorąco! Zbliżają się upały
Podczas upałów może dojść do udaru cieplnego. Jego pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból głowy. Mogą wystąpić również zaburzenia widzenia, gorączka, skóra staje się rozgrzana, tętno przyspiesza. Gdy zauważasz u siebie te symptomy, jak najszybciej schowaj się w zacienione miejsce, schłodź ciało chłodną wodą i napojami.
Zobacz także: Przed nami piekielne upały
Nadmierne opalanie i przebywanie na słońcu bez wysokiej fotoprotekcji, zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka. Uważać powinny zwłaszcza osoby o jasnej karnacji, z dużą liczbą znamion na ciele. Znamiona warto regularnie kontrolować u dermatologa. Uważaj też podczas przebywania na słońcu w godzinach od 11:00 do 16:00. Z kolei, gdy przyjmujesz regularnie leki, sprawdź, czy nie wchodzą one w toksyczne reakcje ze słońcem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.