Nerki to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. To stacja filtrująca, która oczyszcza krew w toksyn, mocznika, nadmiaru sodu oraz innych zbędnych produktów przemiany materii. Gdy przestają pracować na pełnych obrotach, cierpi cały organizm.
Nerki mogą zostać zaatakowane przez niebezpieczne stany zapalne. To bakterie przyczyniają się do odmiedniczkowego zapalenia nerek – najczęściej są to pałeczki jelitowe i gronkowiec. Ryzyko tej choroby wzrasta u pacjentów z cukrzycą, osłabionym układem odpornościowym, dną moczanową, kamicę nerkową czy osób z wadami w budowie układu moczowego. Zapalenie to rozwija się również jako konsekwencja po nieleczonej lub źle leczonej infekcji cewki moczowej czy pęcherza.
Jednym z pierwszych objawów, który pojawia się w przebiegu odmiedniczkowego zapalenia nerek jest ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Chorzy skarżą się też na wymioty, nudności, bóle brzucha. Pojawia się też uczucie pieczenia i ból podczas oddawania moczu oraz znacznie częstsze wizyty w toalecie. Warto też zwrócić uwagę na kolor moczu. Przy stanie zapalnym będzie on miał ciemniejszy kolor, może też pojawić się w nim krew. Co więcej, mocz zmienia nie tylko kolor, ale i zapach – wyczuwalna będzie woń amoniaku.
Zapalenie nerek można pomylić z zapaleniem dróg moczowych, ale to, co je odróżnia, to wyraźna opuchlizna, którą można dostrzec na stopach, dłoniach, kostkach i wokół oczu. To jednak nie koniec objawów, których nie wolno lekceważyć. Przy chorobie odczuwalny jest ból pod żebrami, pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy, niesmak w ustach i nadciśnienie. Skóra może zacząć się łuszczyć, jest wyraźnie blada.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niepokojące symptomy trzeba jak najszybciej zgłosić lekarzowi. Nieleczone zapalenie nerek może doprowadzić do niewydolności nerek i śmierci chorego. Co więcej, zaburzone funkcjonowanie tego organu zakłóca działanie wątroby, serca i mózgu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.