Właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne
Tymianek, ze względu na zawartość witamin, minerałów i antyoksydantów, wzmacnia nasz układ odpornościowy. Jest też znany ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych, antybakteryjnych oraz antyseptycznych. Działa jak naturalny antybiotyk, pomagając organizmowi w walce z infekcjami i bakteriami.
Zobacz także: Dodaj do herbaty. Efekty przerosną twoje oczekiwania
Regularne spożywanie naparu z tymianku może zatem przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowań na infekcje dróg oddechowych, które są szczególnie powszechne w okresie jesienno-zimowym.
Łagodzenie podrażnień dróg oddechowych
Tymianek ma również właściwości przeciwkaszlowe i przeciwskurczowe, które łagodzą podrażnienia dróg oddechowych. Jego działanie wykrztuśne pomaga wydalić z organizmu śluz i flegmę, co jest szczególnie ważne przy przeziębieniach i grypie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pozostałe właściwości tymianku
Tymianek ma także szereg innych właściwości prozdrowotnych. Jest znany ze swojego działania przeciwbólowego (sprawdza się szczególnie podczas menstruacji), wspomaga procesy trawienne, działa moczopędnie oraz relaksująco. Obniża też ciśnienie krwi i pomaga zwalczać anemię.
Jak przyrządzić napar z tymianku?
Aby przygotować napar z tymianku, będziesz potrzebować:
- niecałą łyżeczkę suszonego tymianku (lub dwie gałązki świeżego),
- 1 szklankę wody.
Zobacz także: 11 najzdrowszych przypraw na świecie. Nie żałuj sobie
Zimną wodę wlej do garnka i doprowadź do wrzenia. Wsyp tymianek, przykryj i pozostaw na 5 minut. Po upływie tego czasu zdejmij pokrywkę i przecedź napar. Pij, póki ciepły!
Miksturę warto spożywać raz dziennie przez cały okres jesienno-zimowy. Należy jednak pamiętać, że nadmiaru tymianku powinny unikać kobiety ciężarne i karmiące oraz osoby borykające się z problemami z sercem, wrzodami i przewlekłymi problemami trawiennymi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.