Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Pij, gdy żar leje się z nieba. Wypłukuje tłuszcz i toksyny, orzeźwia, pobudza

66

Kwas chlebowy wygląda jak piwo, ma zapach słodu i słodko-kwaśny smak. Ten orzeźwiający napój ma szereg zdrowych właściwości i skutecznie gasi pragnienie, dlatego warto go pić szczególnie, gdy na dworze jest gorąco. Jakie jeszcze zastosowania ma kwas chlebowy?

Kwas chlebowy doskonale orzeźwia
Kwas chlebowy doskonale orzeźwia (Getty Images)

Kwas chlebowy powstaje na skutek fermentacji chleba. Ten cenny napój jest znany w naszym kraju już od czasów panowania Władysława Jagiełły. Zawiera witaminę C i E, które są skuteczną bronią w walce z wolnymi rodnikami. Kwas chlebowy posiada także witaminy z grupy B oraz cynk i selen, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, trzustki, a także biorą udział w przemianach tłuszczów, białek i węglowodanów.

Napój z chleba działa pozytywnie na układ trawienny, przyśpiesza metabolizm i reguluje mikroflorę jelitową. Poza tym obniża poziom złego cholesterolu LDL we krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Pomaga również pozbyć się zbędnych kilogramów i toksyn z organizmu.

Niestety, kwas chlebowy z supermarketu to zazwyczaj tylko gazowany napój o smaku chleba zawierający sorbinian sodu, benzoesan sodu i inne konserwanty. Żeby uniknąć sztucznych ulepszaczy smaku i zapachu w kwasie chlebowym, najlepiej zrobić go samodzielnie według prostego przepisu.

Do przygotowania kwasu chlebowego będziemy potrzebować: 4 dag chleba razowego, 25 dag drożdży, 2,5 litra wody, pół szklanki cukru albo miodu naturalnego oraz rodzynki.

Na początek rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza W międzyczasie gotujemy wodę. Następnie kroimy chleb w kostkę i pieczemy w piekarniku, do momentu aż się zarumieni. Ostudzony chleb wrzucamy do miski, zalewamy zagotowaną wodą i odstawiamy na 3 godziny. Po upływie tego czasu do pojemnika dodajemy rozpuszczone w letniej wodzie drożdże i cukier. Całość dokładnie mieszamy i zostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie przecedzamy roztwór, dodajemy kilka rodzynek i przelewamy do butelek. Tak przyrządzony kwas chlebowy możemy przechowywać od tygodnia do miesiąca w lodówce.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić