Właściwości wody owsianej
Woda owsiana zawiera wiele cennych składników odżywczych, w tym błonnik, który jest znanym czynnikiem promującym uczucie sytości, przyspieszającym procesy metaboliczne i wspierającym perystaltykę jelit. Błonnik pomaga również w regulacji poziomu glukozy we krwi. Wszystkie te czynniki razem wzięte sprawiają, że woda owsiana jest doskonałym sposobem na redukcję lub kontrolę wagi.
Woda owsiana obniża również poziom cholesterolu, zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami, działa przeciwzapalnie, ma niski indeks glikemiczny i zawiera wiele ważnych witamin i minerałów: wapń, magnez, fosfor, żelazo, selen, jod i witaminy z grupy B.
Jak przygotować wodę owsianą?
Przygotowanie wody owsianej jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. Potrzebujesz jedynie płatków owsianych (najlepsze będą zwykłe lub górskie, które zachowują większość składników odżywczych i niski indeks glikemiczny) i wody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oto podstawowy przepis:
- Do słoika dodaj jedną szklankę płatków owsianych.
- Zalej płatki trzema szklankami wody.
- Przykryj słoik i pozostaw na noc (lub co najmniej na 8 godzin) w lodówce.
- Rano przecedź płatki. Jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywny smak, zblenduj płatki z wodą i dopiero po tym procesie odcedź wodę od powstałej masy.
- Wodę owsianą przechowuj w lodówce.
Zobacz także: Ta owsianka wzmacnia odporność. Jeden składnik wszystko zmienia
Wodę owsianą można spożywać na czczo, dodawać do koktajli lub używać jako płynu do gotowania kasz. To napój świetnie nawadniający i orzeźwiający, który doskonale sprawdzi się latem, ale choć korzyści płynące z jego picia są niepodważalne, należy pamiętać, że woda owsiana nie zastąpi zrównoważonej diety.
Inne zastosowania wody owsianej
Wodę owsianą można również wykorzystywać do przemywania twarzy i ciała i płukania włosów. Badania wykazały, że ze względu na swoje właściwości nawilżające i łagodzące jest wskazana szczególnie dla osób ze skórą atopową.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.