Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Pij nawet 2-3 filiżanki dziennie. Tak ograniczysz ryzyko poważnych chorób

5

Wnioski płynące z kilku badań wskazują na to, że osoby pijące kawę w rozsądnych ilościach są bardziej skoncentrowane, ale i wydajniejsze. Jednocześnie naukowcy wskazują na to, że kawa ma działanie przeciwdepresyjne oraz przeciwzapalne. Poza tym zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca.

Pij nawet 2-3 filiżanki dziennie. Tak ograniczysz ryzyko poważnych chorób
Naukowcy zbadali wpływ picia kawy na zdrowie (Getty Images, Johner Images)

W ciągu około 45 minut cała kofeina zawarta w filiżance kawy dostaje się do krwiobiegu. Jej działanie utrzymuje się natomiast średnio przez dwie godziny. Badania wskazują natomiast na to, że osoby spożywające kofeinę mają krótszy czas reakcji, więcej siły, ale i lepszą wytrzymałość mięśni.

Poza tym badania sugerują, że osoby pojące od trzech do czterech filiżanek kawy dziennie są w mniejszym stopniu narażone na depresję.

Wyniki te są zaskakujące, ponieważ kofeina nie jest uważana za silny lek przeciwdepresyjny - powiedział Alberto Ascherio z Uniwersytetu Harvarda, którego słowa przytacza Onet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Paulina Krupińska o karierze muzycznej męża: "Sebastian walczy i się nie poddaje, choć ma momenty zwątpienia"

Naukowcy twierdzą poza tym, że osoby pijące kawę mają znacznie niższe ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona lub cukrzycę.

Podczas badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii przez 10 lat obserwowano ponad 380 tys. osób. Wyniki wykazały, że osoby, które piły od dwóch do trzech filiżanek dziennie, miały niższe ryzyko rozwoju chorób serca.

Kawa bezkofeinowa również wykazywała takie efekty. Okazuje się, że to nie kofeina chroni nasze serce - spostrzega Onet.

Badacz nie ma wątpliwości. Tyle kawy można pić

Warto mieć na uwadze to, że przed paleniem ziarna kawy poddawane są fermentacji, dzięki czemu powstają substancje chemiczne o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym.

Dwie do trzech filiżanek kawy dziennie należy uznać za część zdrowej diety, która często wiąże się ze zdrowym mikrobiomem jelitowym - powiedział Tim Spector z King's College London.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić