Zdrowotne właściwości pokrzywy
Pokrzywa doceniana jest w medycynie ludowej ze względy na właściwości antybakteryjnych.
Ten naturalny antybiotyk jest także cennym źródłem witamin i soli mineralnych. Herbatę można śmiało spożywać przed snem, ponieważ nie działa pobudzająco.
Roślinę można także znaleźć w wielu kosmetykach, które szczycą się naturalnym składem. Pokrzywa w kosmetyce wykorzystywana jest ze względu na obecność wielu witamin. Wiele szamponów i odżywek do włosów również powstaje na jej bazie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pokrzywa ma właściwości wzmacniające organizm, świetnie więc sprawdzi się w ochronie przed chorobotwórczymi patogenami. Napar lub herbatka również wspomoże funkcjonowanie wielu narządów.
Niedoceniana roślina o wielu zaletach
Niepozorna roślina działa moczopędnie, więc pomoże osobom zmagającym się z zatrzymaniem wody w organizmie oraz cierpiącym na kamicę nerkową, dzięki zwiększeniu ilości wydalanego mocznika z organizmu.
Warto po nią sięgać, gdy czujemy się opuchnięci. Pokrzywa poprawia pracę wątroby, żołądka oraz trzustki, świetnie także sprawdza się na problemy układu trawiennego, jak biegunka czy nieżyt jelit lub żołądka.
Wysoka zawartość witaminy B1, C, E, i K, a także fosforu, manganu, krzemu i wapnia pozytywnie wpływa na nasz wygląd, wzmacnia włosy i paznokcie. Stosowanie płukanki na skórę głowy pomoże uporać się z łupieżem.
Osobom zmagającym się z problemami skórnymi szczególnie zaleca się picie herbaty ze względu na antybakteryjne właściwości pokrzywy. Napar świetnie też sprawdza się do odkażania jamy ustnej.
Pokrzywa nie dla wszystkich
Z pokrzywą nie należy przesadzać. Moczopędne właściwości mogą prowadzić do niedoborów niektórych witamin i soli mineralnych. Maksymalna dawka wynosi cztery filiżanki – w ten sposób maksymalnie skorzystamy bez szkody na zdrowiu.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Picie naparu lub herbaty z tej rośliny nie jest również zalecane w przypadku chorób narządów rodnych, przewlekłych problemów z nerkami oraz po zabiegach chirurgicznych.
Osoby chorujące na cukrzycę również powinny spożywanie pokrzywy skonsultować z lekarzem, ponieważ obniża poziom cukru we krwi.