Z buraków można przygotować barszcz, sok, ćwikłę, sałatkę, pastę do kanapek, a także dodać je do ciast, zapiekanek, owsianek czy faszerowanych warzyw. Buraki zawierają cenne składniki odżywcze, takie jak: witamina A i C, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, potas, magnez, sód, fluor, cez, rubid oraz beta-karoten.
Zawartość tych składników sprawia, że ich regularne spożywanie poprawia pracę układu krążenia, wspomaga pamięć, zwiększa odporność oraz wzmacnia mięśnie, kości i zęby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak to nie koniec zdrowotnych korzyści wynikających z konsumpcji buraków. Z najnowszych badań wynika, że zakwas buraczany, podobnie jak sok z kiszonej kapusty, posiada właściwości przeciwnowotworowe. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.
Zespół badawczy kierowany przez dr hab. Ewelinę Hallmann przeprowadził analizy na burakach hodowanych zarówno w warunkach konwencjonalnych, jak i ekologicznych, które następnie zostały poddane procesowi fermentacji.
Badania wykazały, że zakwas z buraków ekologicznych ma więcej właściwości zdrowotnych niż ten z hodowli konwencjonalnych. Dzięki temu jest skuteczniejszy w zwalczaniu komórek nowotworowych żołądka.
Eksperci zalecają codzienne spożywanie około 200 ml zakwasu buraczanego, co może znacząco zmniejszyć ryzyko raka żołądka. Regularne spożywanie tego napoju pomaga także hamować rozwój komórek nowotworowych. Podobne właściwości wykazuje sok z kiszonej kapusty, szczególnie gdy jest przygotowany z warzyw ekologicznych.
Pamiętajmy jednak przede wszystkim, aby regularnie się badać i chodzić na wizyty kontrolne. Bowiem żadna najlepsza dieta nie zastąpi profilaktyki i odpowiedniego leczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.